- Zajmujemy się uprawianiem medycyny w nie do końca dobrych miejscach - tak gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, scharakteryzował najkrócej istotę medycyny pola walki. Podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach opowiadał o wykorzystywaniu jej doświadczeń w systemie zabezpieczenia medycznego państwa.
- Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z września 2006 r. już w samej nazwie zakładała, że będzie to system państwowy, za który w poszczególnych regionach odpowiadają wojewodowie, a na poziomie kraju - Minister Zdrowia - przypomina wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
- System opieki zdrowotnej powinien zmierzać do tego, aby chory nie wychodził ze szpitala bez zaopatrzenia rehabilitacyjnego. Prawidłowość ta powinna dotyczyć każdej specjalności medycznej, w której ten chory był leczony - podkreśliła prof. Krystyna Księżopolska - Orłowska, konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej.
Wojciech Zawalski, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ zapowiedział podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca br.), że za ok. dwa miesiące Fundusz rozpocznie podpisywanie umów ze świadczeniodawcami na realizację koordynowanej opieki po zawale serca.
Dopóki będzie różnica między ceną urzędową w Polsce a ceną w kraju, do którego ten lek trafia, dopóty będzie kwitł proceder wywozu. Chcemy złapać, czy gonić króliczka? - pytał wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca 2017 r.).
W Polsce brakuje systemu motywacyjnego dla pacjenta. Za swoje zdrowie jest odpowiedzialny sam, a za chorobę przerzuca odpowiedzialność na państwo - mówiła Lidia Gądek, poseł PO na Sejm RP, podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w czwartek (9 marca) na sesji poświęconej m.in. przyszłości NFZ i przejście do budżetowego modelu finansowania świadczeń.
Po nietypowym wystąpieniu ministra Konstantego Radziwiłła, odtworzonym z nagrania wideo, jako pierwszy głos zabrał w dyskusji inauguracyjnej sesji plenarnej Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Andrzej Sośnierz, który podkreślał, że nowy, proponowany przez MZ system finansowania szpitali, jest systemem antypacjenckim.
Tak się staje, bo lepsze jest wrogiem dobrego. Po przeczytaniu setnego projektu ustawy o narodowej służbie zdrowia, jestem entuzjastą NFZ. Zapowiadana centralizacja będzie posunięta dalej niż za ministra Bartosza Arłukowicza - mówił Andrzej Sośnierz, poseł PiS na Sejm RP, zastępca przewodniczącego Sejmowa Komisja Zdrowia, podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach w czwartek (9 marca).
Dotychczasowy system ubezpieczeniowy jest elastyczny, stabilny i pozwala na pewne manewry, których w systemie budżetowym być może nie będzie można wykonać - mówił Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ na II Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach podczas sesji ''Finansowanie ochrony zdrowia-wyważanie otwartych drzwi?'', na której mówiono m.in. przyszłości NFZ i przejściu do budżetowego modelu finansowania świadczeń.
Prezentujemy materiał wideo - pełne wystąpienie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła wyemitowane podczas sesji inaugurującej II Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca 2017 r.).
Jedna z sesji podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca 2017 r.) dotyczyć będzie podstawowej opieki zdrowotnej.
- II Kongres Wyzwań Zdrowotnych będzie między innymi znakomitą okazją do zaprezentowania wyników leczenia onkologicznego w Polsce na tle innych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych - mówi dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.
- W związku ze starzeniem się społeczeństwa choroby okulistyczne stały się znaczącym problemem, nie tylko medycznym, ale także społecznym - mówi dr hab. Katarzyna Michalska-Małecka z Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.
Podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2017), który odbędzie się w Katowicach w dniach 9-11 marca br., trzy sesje poświęcone zostaną różnym aspektom funkcjonowania szpitali.
- Ocenia się, że dzięki radiologii stawianych lub potwierdzanych jest co najmniej 70 proc. rozpoznań - mówi prof. Andrzej Urbanik, prezes Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.
Minęło ćwierć wieku od utworzenia Kodeksu Etyki Lekarskiej. Ten kodeks nie tylko przypomina, że lekarz ma być dobrym człowiekiem. Tych zasad jest więcej i w związku z nimi rodzą się dylematy, o których trzeba rozmawiać - mówi dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Jedna z sesji II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca 2017 r.) dotyczyć będzie obecnej sytuacji i przyszłości polskiej interny.
Podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach chcemy mówić między innymi o seksualności, ale w ujęciu interdyscyplinarnym. To jeden z niezwykle ważnych, a zarazem dość rzadko poruszanych tematów podczas dużych kongresów medycznych - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, prorektor ds. rozwoju i promocji uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ginekolog i endokrynolog.
Polscy lekarze pracują w bardzo trudnej rzeczywistości ekonomicznej naszej ochrony zdrowia. Tymczasem okazuje się, że Polacy rocznie wydają kilkanaście miliardów zł, płacąc za produkty, które z leczeniem nie mają wiele wspólnego - mówi Jacek Kozakiewicz, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.
Od 9 do 11 marca 2017 r. w Katowicach odbędzie się druga edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2017). Podczas pierwszych dwóch dni zaplanowano 50 sesji panelowych, debat i prezentacji z udziałem 250 prelegentów i ok. 3 tys. gości.
Ten sam pacjent trafia do wielu lekarzy, którzy jednak nie konsultują się z sobą - mówi prof. Brygida Kwiatkowska z Narodowego Instytutu Geriatrii i Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. To powód, dla którego podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych tematem jednej z sesji będzie koordynacja opieki nad pacjentem.
Będziemy dysponowali wreszcie lekami zmniejszającymi postęp bardzo poważnej choroby, jaką jest idiopatyczne włóknienie płuc. To dobra wiadomość dla pacjentów i lekarzy - mówi prof. Władysław Pierzchła, z-ca dyrektora ds. medycznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego SUM w Katowicach.
Rozpoczęło się odliczanie przed II Kongresem Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, 9-11 marca 2017 r.). Podczas pierwszych dwóch dni Kongresu zaplanowano 60 sesji panelowych, debat i prezentacji, w których udział weźmie 250 prelegentów i ok. 3 tys. gości. Ostatni z kongresowych dni to otwarty Śląski Dzień Zdrowia dla mieszkańców regionu.
Podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych chcielibyśmy przybliżyć środowisku medycznemu to, czym obecnie zajmuje się chirurgia naczyniowa. Mamy w tej materii "lekcję do odrobienia" - przyznaje prof. Piotr Szopiński, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej.
Druga edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC) odbędzie w dniach 9-11 marca 2017 r. w Katowicach. - Jednym z wielu tematów, które powinny znaleźć się w programie przyszłorocznego Kongresu, jest współpraca lekarzy różnych specjalności - mówili zgodnie eksperci podczas pierwszego spotkania Rady Naukowej HCC 2017.
Medycyna personalizowana stosowana jest przede wszystkim w onkologii. Dobiera się indywidualną terapię dla pacjenta, by zwiększyć skuteczność leczenia i zmniejszyć działania niepożądane. Czy jej zastosowanie jest możliwe także w reumatologii? O tym dyskutowali eksperci podczas sesji reumatologicznych w trakcie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Za skuteczność leczenia cukrzycy w równym stopniu odpowiadają lekarz jak i pacjent - podkreślał prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem wideo.
Kardiologia potrzebuje m.in. skoordynowanej opieki, która będzie uwzględniać nie tylko hospitalizację, ale także co najmniej roczną opiekę poszpitalną - postulowali eksperci podczas sesji poświęconych kardiologii w trakcie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
Być może, gdyby wysłuchano pacjentów, nie byłoby amputacji stopy cukrzycowej wycenionej lepiej niż jej leczenie ambulatoryjne. Najprawdopodobniej nie byłoby niedoszacowanej czy pominiętej rehabilitacji po zabiegach kardiologicznych. Na pewno doceniona zostałaby profilaktyka i edukacja zdrowotna. Pacjenci mieliby szansę powiedzieć o swoich potrzebach - oceniała Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci, podczas sesji ''Konsultacje w medycynie'', jaka odbyła się w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Od dekady liczba lekarzy uzyskujących co roku specjalizację się nie zmienia, co nie zapewnia zastępowalności pokoleń i sprawia, że średni wiek specjalisty wynosi 54,5 lat - wynika z twardych danych Naczelnej Izby Lekarskiej przedstawionych na sesji "Kto nas będzie leczył? Przyszłość kadr medycznych w Polsce i na świecie" podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Znowelizowane niedawno przepisy otwierają drogę do szerszego stosowania w Polsce rozwiązań telemedycznych. Z drugiej strony, nawet najwięksi entuzjaści, m.in. diagnozowania, konsultowania na odległość czy telerehabilitacji, zalecają rozwagę w kwalifikowaniu pacjentów do tego rodzaju opieki. O rozwiązaniach z zakresu telemedycyny dyskutowali uczestnicy kilku sesji podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Brak odpowiedniej wyceny świadczeń zdrowotnych oraz skoordynowanej polityki państwa, samorządów i szpitali - to ważniejsze przyczyny problemów polskich lecznic, które wymieniali uczestnicy podczas sesji pt. "Szpital XXI wieku" w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Sesja ''Biznes i medycyna'' podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych przyniosła gorącą dyskusję o tym, czy medycyna jest biznesem, czy nim być nie powinna. W konwencji pro i kontra swoje argumenty przedstawili m.in. Adam H. Pustelnik, prezes zarządu AhProfit Sp. z o.o. oraz prof. Jan Duława, prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Medycyna jest gałęzią przemysłu z dużymi perspektywami - ocenił podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia.
Dodał, że Polacy mają świetne pomysły na innowacje. "Martwi mnie jednak to, że rozwijają je i komercjalizują za granicą. Musimy ich zatrzymać, by rozwoju wynalazków dokonywali w kraju" - podkreślał.
Musimy promować dostęp do opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli UE, a można to osiągnąć poprzez współpracę wszystkich państw. To są trzy "P" dla zdrowia publicznego: promocja, profilaktyka, ochrona - powiedział Vytenis Andriukaitis, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Resort zdrowia zapowiada finansowanie skoordynowanej opieki, a nie pojedynczych procedur i wprowadzenie koordynacji zamiast konkurencji między placówkami. Czy wdrożenie takich rozwiązań jest możliwe? Jakie warunki muszą być spełnione, aby pacjent nie błąkał się po systemie? O tym dyskutowali uczestnicy sesji poświęconej koordynowanej opiece zdrowotnej.
W trakcie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych uczestnicy sesji "Zarządzanie szpitalami - kilka poważnych wyzwań" dyskutowali o tym, czy długi polskich szpitali są wynikiem niedofinansowania znacznej części procedur czy złego zarządzania szpitalami. Próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy można zarządzać szpitalami bez popadania w długi?
W wystąpieniu otwierającym Kongres Wyzwań Zdrowotnych minister zdrowia Konstanty Radziwiłł omówił priorytety polityki zdrowotnej państwa na najbliższe lata. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym nagraniem wystąpienia.
W dwóch pierwszych dniach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach wzięło udział ponad dwa tys. gości. W ponad 50 sesjach dyskusyjnych poświęconych różnym aspektom polityki zdrowotnej i medycyny ekspercką wiedzą podzieliło się ok. 250 prelegentów. Branżowe spotkanie zakończył Dzień Otwarty dla mieszkańców regionu.
Komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności UE, Minister zdrowia RP, przedstawiciele rządu, Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych z kraju i zagranicy, przedstawiciele środowisk związanych z sektorem ochrony zdrowia, nauką, biznesem, finansami, rynkiem ubezpieczeniowym, organizacjami pozarządowymi, polityką, administracją publiczną i samorządową oraz mediami wzięli udział w Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wypowiedziami.
Rozpoczął się Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challneges Congress) w Katowicach. Sprawy zdrowia powinny stać się priorytetem zarówno politycznym, gospodarczym, jak i pod każdym innym względem - mówił 18 lutego podczas sesji inaugurującej Health Challenges Congress minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
W czwartek (18 lutego) rozpoczyna się w Katowicach Kongres Wyzwań Zdrowotnych (HCC, Health Challenges Congress). Sesja inauguracyjna będzie transmitowana na żywo na stronie internetowej Kongresu www.hccongress.pl oraz w portalu Rynek Zdrowia.
Udział w Kongresie Wyzwań Zdrowotnych zapowiedzieli goście specjalni: komisarz UE, minister zdrowia RP oraz lekarze, przedstawiciele WHO, placówek medycznych i firm związanych z branżą – Kongres Wyzwań Zdrowotnych (HCC, Health Challenges Congress) ruszy już 18 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Ponad 50 sesji sesji poświęconych różnym aspektom polityki zdrowotnej i medycyny z udziałem 250 prelegentów - to liczby obrazujące Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress). Konferencja z udziałem lekarzy i przedstawicieli sektora zdrowia, polityki, samorządów i mediów już od 18 do 20 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Jakość świadczeń, bezpieczeństwo pacjenta, stabilność finansowa i inwestycje w polskich szpitalach będą przedmiotem dyskusji podczas jednej z sesji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC, Health Challenges Congress), który potrwa od 18 do 20 lutego 2016 r. w Katowicach.
Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie