II Kongres Wyzwań Zdrowotnych: wspólna sesja okulistów i diabetologów

- W związku ze starzeniem się społeczeństwa choroby okulistyczne stały się znaczącym problemem, nie tylko medycznym, ale także społecznym - mówi dr hab. Katarzyna Michalska-Małecka z Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.

- Ponad 900 tys. osób w Polsce cierpi na zaćmę. To zmętnienie soczewki, które w skrajnych przypadkach prowadzi do całkowitej utraty widzenia. Obecnie na zabiegi usunięcia zaćmy czeka w naszym kraju ok. 530 tys. pacjentów - przypomina okulistka.

- Dlatego warto się zastanowić, jakie należy podjąć działania, aby tę kolejkę skrócić - zaznacza doc. Katarzyna Michalska-Małecka, biorąca udział w pracach Rady Naukowej II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (Health Challenges Congress - HCC 2017).

- Pamiętajmy też, że wśród ponad 3 mln osób cierpiących w Polsce na cukrzycę, aż u ok. 1,5 mln pacjentów rozwija się retinopatia cukrzycowa. Ta druga choroba jest o tyle niebezpieczna, że początkowo przebiega bez objawów. Dlatego niezbędna jest współpraca okulistów z diabetologami, czemu poświęcona będzie jedna z sesji podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych - podsumowuje doc. Michalska-Małecka.

Kongres odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w dniach 9-11 marca br. Podczas pierwszych dwóch dni zaplanowano 50 sesji panelowych, debat i prezentacji z udziałem 250 prelegentów i ok. 3 tys. gości.

Sesje dotyczące okulistyki podczas HCC 2017:

• Okulistyka - przyczyny zbyt późnego rozpoznawania chorób oczu w Polsce (10 marca, godz. 11.30-13.00)
- AMD, zaćma, retinopatia cukrzycowa – jak leczymy te choroby w Polsce 
- Starzejące się społeczeństwo – problem społeczny, elementy zaradcze w okulistyce
- Nie chodzi tylko o finansowanie, czyli jak można skrócić kolejki do zabiegów okulistycznych?

• Okulistyka - sesja interdyscyplinarna (10 marca, godz. 11.30-13.00)
- Współpraca okulistów z diabetologami i lekarzami POZ m.in. w zakresie rozpoznawania retinopatii cukrzycowej.


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie