Ruszył Kongres Wyzwań Zdrowotnych

Rozpoczął się Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challneges Congress) w Katowicach. Sprawy zdrowia powinny stać się priorytetem zarówno politycznym, gospodarczym, jak i pod każdym innym względem - mówił 18 lutego podczas sesji inaugurującej Health Challenges Congress minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

 

Przypomniał, że w międzynarodowych rankingach wypadamy pod tym względem źle, podobnie zresztą jak w opinii samych interesariuszy systemu.

- W MZ zaczęliśmy pracę od bilansów, ocen, audytów, aby przełamać dominujący dotychczas zwyczaj podejmowania decyzji bez odpowiedniego namysłu - mówił minister zdrowia.

Podkreślił, że jeden z najważniejszych problemów dotyczy demografii: katastrofalny poziom urodzeń z jednej strony w powiązaniu ze znaczącym wydłużeniem życia polskich seniorów, prowadzi do starzenia się społeczeństwa.

Konstanty Radziwiłł podkreślił, że już obecnie wprowadzony zostanie program 75+, dotyczący bezpłatnych leków dla osób po 75 roku życia.

- Dostęp do nich będzie się odbywał na podstawie wyłącznie daty urodzenia, co jest najprostszym rozwiązaniem. Będziemy przy tym koncentrować się na lekach z 30-50 - proc. odpłatnością, przypisanych do starości - zapowiedział.

- Planujemy też odejście od kupowania pojedynczych świadczeń i procedur na rzecz opieki koordynowanej - wyjaśnił Radziwiłł.

Health Challenges Congress jest inicjatywą, która ma umożliwić szeroką, wielosektorową i wielodyscyplinarną debatę, m.in.: polityków, lekarzy, przedstawicieli środowiska uniwersyteckiego, przemysłu i mediów. Miejscem tego wydarzenia będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

Od czego zależy stan naszego zdrowia? To jedno z ważniejszych pytań, na które będą starali się odpowiedzieć uczestnicy ponad kongresowych 50 sesji. Udział w dyskusjach zapowiedziało ok. 250 prelegentów. Wśród gości specjalnych jest również m.in. Vytenis Andriukaitis,  unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. 

 

 

 


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie