Kobieta Rynku Zdrowia

50 najbardziej wpływowych kobiet w ochronie zdrowia w Polsce

9 marca 2023 roku redakcja Rynku Zdrowia po raz pierwszy przyzna nagrodę: Kobieta Rynku Zdrowia. Chcemy wyróżnić menadżerki, lekarki, naukowczynie, badaczki, polityczki, urzędniczki, działaczki społeczne oraz przedstawicielki organizacji działających na rzecz pacjentów i rozwoju ochrony zdrowia.

W skład kapituły konkursowej wchodzą dziennikarki i dziennikarze Rynku Zdrowia. Przewodniczącą kapituły jest Paulina Gumowska, redaktor naczelna portalu i magazynu Rynek Zdrowia. Kapituła dokona wyboru spośród zgłoszeń od czytelników oraz własnych wskazań.

Propozycje kandydatur do nagrody mogą nadsyłać zarówno osoby indywidualne, firmy zainteresowane, jak instytucje państwowe, samorządowe, izby gospodarcze i inne instytucje oraz środowisko medyczne i farmaceutyczne.

Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane są w terminie od 9 stycznia do 30 stycznia 2023 r. wyłącznie poprzez formularz zgłoszeniowy.

Na tej podstawie wyłonionych zostanie 50 najbardziej wpływowych kobiet w ochronie zdrowia. Podczas gali finałowej, która odbędzie się 9 marca w czasie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, wyróżnionych zostanie 5 kobiet, których praca w najbardziej znaczący sposób przyczynia się do poprawy funkcjonowania ochrony zdrowia w Polsce i wpływa na rozwój medycyny.

– Tuż przed sesją inauguracyjną Forum Rynku Zdrowia w 2022 roku jeden z uczestników zapytał mnie, dlaczego w grupie 12 prelegentów jest tylko jedna kobieta. Odpowiedź była dosyć prosta: to nie płeć determinowała, kogo zaprosiłam do udziału w sesji, kluczem były stanowiska piastowane przez te osoby, a jak dobrze wiemy, polską ochroną zdrowia rządzą mężczyźni. Czy to oznacza, że kobiety działające w tym sektorze są gorzej wykształcone, mniej inteligentne, nie umieją myśleć strategicznie, nie potrafią zarządzać? Oczywiście to bzdura. Ławka kandydatów, spośród których wybiera się np. ministrów, składa się głównie z mężczyzn, bo wciąż za mało dbamy o to, by głos kobiet w publicznej debacie był słyszalny i by kobiety na tej ławce się w naturalny sposób znalazły. Czy kobiety powinny być ministerkami, prezeskami NFZ, szefowymi klinik, rektorkami, prezeskami firm medycznych? Oczywiście, pod warunkiem, że bez względu na płeć będą najlepsze w danej rekrutacji. To jedyny klucz. A nagroda Kobieta Rynku Zdrowia ma być sygnałem, że ławka ze świetnymi specjalistkami jest bardzo, bardzo długa – mówi Paulina Gumowska.

Regulamin konkursu