III Konkurs „Zdrowy Samorząd”

Do 24 lutego 2020 r. czytelnicy Portalu Samorządowego oraz serwisu Rynek Zdrowia mogli oddawać swoje głosy w trzeciej edycji Konkursu „Zdrowy Samorząd”, który jest wydarzeniem towarzyszącym V Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych.

Celem Konkursu jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka.

13 stycznia 2020 r. upłynął termin przyjmowania zgłoszeń. Do organizujących Konkurs „Zdrowy Samorząd” redakcji Portalu Samorządowego i Rynku Zdrowia  wpłynęło z całego kraju aż 135 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa. Serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie!

Konkursowe zgłoszenia uwzględniały wybraną aktywność samorządów w latach 2016-2019, obejmującą realizację samorządowych programów polityki zdrowotnej, kampanii edukacyjnych i akcji profilaktycznych.

Spośród zgłoszeń wybrano 30 nominowanych samorządów. Laureaci wyłonieni zostaną przez Radę Konsultacyjną konkursu, a jeden z projektów otrzyma także nagrodę czytelników Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego.

Nagrody - statuetki „Zdrowy Samorząd” - zostaną przyznane w trzech kategoriach:

 • Zdrowa Gmina 
 • Zdrowy Powiat 
 • Zdrowe Województwo

Laureatów poznaliśmy 17 czerwca 2020 r. podczas Gali V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online, która także odbyła się w sposób zdalny. 

LAUREACI III KONKURSU ZDROWY SAMORZĄD:

Kategoria Zdrowa Gmina 

 • Urząd Miasta Gdynia za realizację "Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni na lata 2018-2020". 
 • Urząd Miasta Poznań za realizację programu „Punkt Profilaktyki Intymnej - 24 h”. 
 • Urząd Miasta Kielce za realizację „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych”.

Kategoria Zdrowy Powiat 

 • Starostwo Powiatowe w Lubinie za „Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci z powiatu lubińskiego” oraz za program edukacyjny z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu lubińskiego „Uczymy się ratować życie - pierwsza pomoc przedmedyczna”. 
 • Starostwo Powiatowe w Policach za realizację kampanii społecznej - wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi „Chore słowa i Ja” (edycja 2017, 2018 i 2019). 
 • Starostwo Powiatowe w Tczewie za realizację programu "Eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka, występujących w miejscu pracy, na obszarze powiatu tczewskiego".

Kategoria Zdrowe Województwo

 • Urząd Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego za realizację programu "Wolontariat szpitalny".
 • Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego za realizację „Śląskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2019-2022”.
 • Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego za Regionalny Program Zdrowotny w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego dla pracowników zawodowo narażonych na działanie pyłu zwłókniającego  oraz za Regionalny Program Zdrowotny pn. „Zapobieganie ciężkim zapaleniom płuc u chorych onkologicznych z najczęstszymi nowotworami litymi i hematologicznymi”.
 • Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego za program „Badanie przesiewowe słuchu u młodzieży klas szóstych szkoły podstawowej - Hej słyszysz???”.

Laureatem Nagrody Czytelników Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego, przyznanej w drodze głosowania internetowego (1506 głosów) zostało Miasto Lublin, które otrzymuje statuetkę „Zdrowy Samorząd" za program profilaktyczny wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów klas II szkół podstawowych na terenie Miasta Lublin".


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie