Solidarni z Ukrainą

Od 24 lutego 2022 r., czyli dnia, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę, polska ochrona zdrowia stanęła przed kolejnym, wyjątkowym sprawdzianem, jakim jest przyjmowanie pacjentów zza wschodniej granicy. Cel pozostaje ten sam: chodzi o zapewnienie wydolności całego systemu opieki zdrowotnej w sytuacjach nadzwyczajnych.

W ramy tegorocznego Kongresu wpisujemy tematykę związaną z wyzwaniami, które dla polskiego systemu ochrony zdrowia, niesie wojna w Ukrainie.

Z jednej strony placówki ochrony zdrowia powinny być odpowiednio przygotowane do niesienia pomocy medycznej uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Z drugiej strony nasz system ochrony zdrowia musi zapewnić dostęp do diagnostyki i terapii wszystkim potrzebującym pacjentom, między innymi z chorobami nowotworowymi czy sercowo-naczyniowymi.

Skutków wojny na Ukrainie dla szeroko rozumianego systemu ochrony zdrowia w Polsce jest więcej. Chociażby cyberbezpieczeństwo: w związku z ogłoszeniem stanu alarmowego CHARLIE-CRP na terenie całego kraju Centrum e-Zdrowia wydało już rekomendacje dla jednostek ochrony zdrowia.

Wojna nie pozostaje też bez wpływu na rynek farmaceutyczny. Nawet, jeśli obecnie nie są zgłaszane przypadki zakłóceń w ciągłości produkcji leków lub braku ich dostaw do hurtowni i aptek, to nie oznacza braku problemów w najbliższej przyszłości.

Sesje VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, podczas których omawiane będą różne obszary systemu ochrony zdrowia, między innymi w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą, to:

  • Debata inauguracyjna. Kluczowe wyzwania stojące przed polityką zdrowotną państwa I 3 marca 2022 r., godz. 9.30-11.30
  • Wyzwania e-Zdrowia I 3 marca 2022 r., godz. 12.00-13.30
  • Zarządzanie szpitalami - katalog wyzwań | 3 marca 2022 r., godz. 14.00-15.30
  • Zabija nas nie tylko COVID-19 | 4 marca 2022 r., godz. 9.30-11.00
  • Przemysł farmaceutyczny w Polsce  I 4 marca 2022 r., godz. 11.30-13.00

Grupa PTWP, organizator Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, włącza się w szeroki nurt wsparcia Ukrainy z całym swoim doświadczeniem i wiedzą, wykorzystując możliwości techniczno-organizacyjne i instrumentarium znaczącej na polskim rynku grupy medialnej wyspecjalizowanej w ważnych obszarach gospodarki. 

W pierwszych dniach konfliktu zbrojnego wsparliśmy organizacje zaangażowane w pomoc dla Ukrainy: Polską Akcję HumanitarnąPolskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i Fundację In Corpore. Zachęcamy do obserwowania poczynań tych Instytucji i w miarę możliwości do włączenia się w ich działania.

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie