Immunoterapia jest przełomem w leczeniu nowotworów, choć oczywiście nie jest to panaceum na wszystkie problemy w tym obszarze. Ale może ona pomóc wielu chorym i znacząco wydłużyć ich życie - mówił prof. Paweł Krawczyk podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
Jak zmniejszyć stale rosnącą liczbę cięć cesarskich? A może należy pogodzić się z tym, że położnicy nie wygrają z wzrastającą liczbą cięć cesarskich? - pytał ginekolog-położnik prof. Krzysztof Sodowski, prowadzący sesję na temat ginekologii i położnictwa podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (8-10 marca).
Dr Google stał się ogromnym przełomem dla pacjentów. Wyszukiwarka dokonała zmiany siły relacji lekarz - pacjent. Była to prawdziwa rewolucja, ale z drugiej strony przyniosła ona też wiele zjawisk niekorzystnych - zauważają eksperci pytani czy leczy nas dzisiaj przysłowiowy dr Kowalski, czy może już dr Google.
Czy można określić kryteria dotyczące finansowania różnych obszarów ochrony zdrowia ze zwiększonej puli środków, jaką na ten sektor przeznaczy rząd? Na to pytanie odpowiada Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska.
- Mamy dzisiaj różne definicje innowacyjności w farmacji. Niektórzy odnoszą to pojęcie przede wszystkim do innowacyjnych molekuł - mówi Krzysztof Kurowski, dyrektor ds. projektów strategicznych R&D, Polpharma Biuro Handlowe Sp. z o.o.
Relacje pomiędzy szpitalami a obsługującymi je firmami informatycznymi często nie należą do łatwych. Iskrzy nie tylko z powodu cen. - Czujemy się zakładnikami dostawców takich usług - mówią szefowie lecznic. - Nie jesteśmy okupantami placówek medycznych - ripostują dostawcy.
Programy lekowe sprawdziły się, działają dobrze, aczkolwiek są trzy rzeczy, które warto poprawić - uważa Krzysztof Łanda, konsultant Dentons Business Services EMEA, były wiceminister zdrowia.
- Nie mamy dzisiaj podmiotu, który koordynowałby współpracę państwa z sektorem nauki i przemysłem medycznym - mówi Wojciech Szefke, prezes zarządu Organizacji Pracodawców Przemysłu Medycznego Technomed, mając na myśli m.in. technologie telemedyczne.
Od 1 stycznia 2018 r. branża wyrobów medycznych wprowadziła nowe rozwiązania antykorupcyjne, które mają służyć bardziej przejrzystym relacjom pomiędzy tym przemysłem a ochroną zdrowia - mówi Witold Włodarczyk, dyrektor generalny OIGWM POLMED.
- Przygotowanie i realizacja skutecznych kampanii społecznych, między innymi dotyczących zdrowia, nie jest łatwym zadaniem, ponieważ często takie działania mają na celu zmianę zachowań czy nawyków - mówi dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
Dzięki rejestrom w kardiologii i innym bazom danych można podjąć dyskusję o wynikach w tej dyscyplinie medycyny i jej efektywności kosztowej. Niestety często nie umiemy wykorzystać gromadzonych danych przy podejmowaniu decyzji w polityce zdrowotnej - mówili eksperci podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8-10 marca).
System opieki nad pacjentem z rakiem jelita grubego w Polsce wymaga reorganizacji, polegającej głównie na utworzeniu sieci ośrodków specjalizujących się w leczeniu tego nowotworu - przekonuje dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
W odniesieniu do sieci szpitali zarówno wśród decydentów i ekspertów, ale także samych dyrektorów szpitali, panuje umiarkowany optymizm. Jednocześnie nie brakuje głosów, że reformę w wielu obszarach trzeba dopracować.
W trakcie sesji "Telemedycyna - moda czy potrzeba" podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2018) uczestnicy dyskusji podkreślali, że wiele twardych dowodów i badań klinicznych wskazuje na liczne korzyści stosowania telemedycyny - redukcję śmiertelności i hospitalizacji, a także kosztów leczenia.
- Ryzyka medycznego nigdy całkowicie nie wyeliminujemy, ale możemy je oczywiście minimalizować - mówi Piotr Daniluk, dyrektor ds. medycznych Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.
Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie