- Obecnie leczeniem żywieniowym w warunkach domowych - zarówno dojelitowym, jak i pozajelitowym - objętych jest w Polsce ponad 7 tys. osób - informuje dr Anna Zmarzły, specjalista chorób wewnętrznych, kierownik Ośrodka Żywienia Klinicznego WSS im J. Gromkowskiego we Wrocławiu, członek Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN).
- Inwestycje krajowych producentów leków nie mają horyzontu jednego roku, dwóch czy pięciu lat. To są inwestycje z perspektywą kilkudziesięcioletnią - zaznacza Krzysztof Kopeć, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Samorządy gubią się w prawnych zawiłościach dotyczących programów polityki zdrowotnej i zdrowia publicznego. Muszą dostosować zdrowotne działania na rzecz mieszkańców do znowelizowanych ustaw o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Jest jeszcze ustawa o zdrowiu publicznym.
Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej oznacza dla świadczeniodawców duże zmiany, zaczynając od prawa krajowego, jak również w zakresie legislacji na poziomie unijnym - zaznacza Piotr Najbuk, Senior Associate, Praktyka Life Sciences w kancelarii DZP.
Po latach dość stabilnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce mogą powrócić do kraju choroby zakaźne, które już uważaliśmy za opanowane. Zagrożeniem jest gruźlica, odra i tak niebezpieczna choroba jak polio i błonica - uważa dr Paweł Grzesiowski, prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.
Przykłady nowych technologii w wybranych dziedzinach medycyny omawiali specjaliści podczas interdyscyplinarnej sesji pt. "Czy technologia zastąpi lekarza?" w ramach III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
- Zauważamy zmianę w podejściu decydentów do rynku wyrobów medycznych. W opinii przedstawicieli przemysłu, jest to zmiana bardzo pozytywna - mówi Robert Rusak, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.
- Nowe programy lekowe w reumatologii cechują się spójnością i określonym celem leczenia. Zdecydowanie ułatwiły pracę lekarzom, jak i pomogły pacjentom - mówi dr Marcin Stajszczyk, przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Lekowych Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.*
- Nad ustawą o zdrowiu publicznym pracowało wielu ekspertów, którzy zwracali uwagą na to, że dbanie o kapitał zdrowotny nie jest wyłącznie rolą środowiska medycznego - mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
- Cieszy nas kontynuowanie przez resort zdrowia prac nad refundacyjnym trybem rozwojowym (RTR). O tym rozwiązaniu rozmawiamy już pod ponad dwóch lat. W tym czasie jego założenia ewoluowały - przypomina Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Przygotowanie, realizacja i ocena skuteczności kampanii społecznych dotyczących zdrowia - to temat jednej z 60 sesji zakończonego niedawno III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8-10 marca 2018).
Ustawa mówiąca o zagwarantowaniu przeznaczania 6 proc. PKB na zdrowie jest już przyjętym rozwiązaniem prawnym, ale mimo to pacjenci cały czas powinni wyraźnie przypominać politykom, że ochrona zdrowia ma być priorytetem - uważa Wojciech Kozłowski, partner w kancelarii prawniczej Dentons.
Istnieje kilkanaście zarejestrowanych w Unii Europejskiej innowacyjnych terapii w niedrobnokomórkowym raku płuca. Niestety polscy pacjenci mają dostęp do niewielkiej grupy tych leków - mówi prof. Paweł Krawczyk, kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki w Katedrze i Klinice Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Projektowana ustawa o jawności życia publicznego prawdopodobnie wejdzie w życie w połowie 2018 roku. Warto zapoznać się z projektem, gdyż przewiduje odpowiedzialność osobistą dyrektorów za wdrożenie ustawy - mówi Anna Partyka-Opiela, Senior Associate, Praktyka Life Sciences, kancelaria DZP.
Od 15 lutego w Siedlcach i Skierniewicach trwa pilotaż e-recept. - Do końca kwietnia planujemy testy, przyłączanie się wszystkich podmiotów, a od maja ruszamy z e-receptą - poinformował Wojciech Górnik, zastępca dyrektora CSIOZ ds. informacji i współpracy z regionami, podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (8-9 marca 2018 r.).
Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie