Prelegenci

A B C D E G H J K L Ł M N O P R S Ś T W Z Ż
Jadwiga Jośko-Ochojska

Jadwiga Jośko-Ochojska

Firma: Katedra i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej, Śląski Uniwersytet Medyczny

Stanowisko: kierownik

Prof. zw. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska jest  lekarzem chorób wewnętrznych, neurofizjologiem, specjalistą zdrowia publicznego.

Od 2002 r. jest kierownikiem Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Główny obszar jej zainteresowań naukowych to medyczne aspekty stresu. Zajmuje się badaniami wpływu stresu na organizm, głównie na ośrodkowy układ nerwowy. Jako lekarz holistycznie postrzegający pacjenta zwraca uwagę na negatywne skutki stresu obniżające odporność organizmu pacjenta i umożliwiające powstawanie i rozwój wielu chorób. Jako epidemiolog zajmuje się także negatywnymi dla zdrowia skutkami stresu w wymiarze społecznym, w tym epigenetycznym dziedziczeniem traumy. W licznych wykładach prowadzonych także poza macierzystą uczelnią popularyzuje najnowszy,  światowy dorobek badawczy, łącząc go z propozycjami profilaktyki i terapii.

Upowszechniając najnowszy dorobek badawczy medycyny zorganizowała, jako pierwsza w polskiej uczelni medycznej, zajęcia fakultatywne z medycznych aspektów stresu dla studentów medycyny.

W 2013 roku zainicjowała cykl odbywających się co roku, interdyscyplinarnych konferencji naukowych pt.: „ W przestrzeni stresu i lęku”. W trakcie obrad plenarnych tych konferencji naukowcy z różnych krajów, reprezentujący różne dziedziny nauki poszerzają medyczny punkt widzenia na stres, lęk, agresję, traumę i empatię.

Prof. Jośko-Ochojska uważa bowiem, że w obliczu współczesnych zagrożeń zdrowia pojedynczego człowieka i całych społeczeństw konieczna jest szeroka, interdyscyplinarna współpraca medycyny z innymi dziedzinami nauki: od fizyki, przez psychologię aż do filozofii.

Bierze udział w sesjach:

 • Zagrożenia behawioralne

  ZOBACZ WIĘCEJ
  PRELEGENCI
   

  Zagrożenia behawioralne

  • Rozwój technologii cyfrowych oraz informacyjnych – oprócz dobrodziejstw są też ciemniejsze strony tego postępu
  • Cyberprzestrzeń – seks w cyberprzestrzeni i seksoholizm;
  • Skutki uzależnień behawioralnych – jak z nimi wygrać?
  • Uzależnienie od zabiegów medycyny estetycznej – czy to nas dotyczy?

  Zagrożenia behawioralne

  • Lena Cichoń - Oddział Kliniczny Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego
  • Jadwiga Jośko-Ochojska - kierownik, Katedra i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej, Śląski Uniwersytet Medyczny
  • Sebastian Kołodziej - współwłaściciel, członek zarządu, G-Pharma
  • Robert Kowalczyk - kierownik, Zakład Seksuologii, Wydział Psychologii i Nauk Humanistycznych, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
  • Violetta Skrzypulec-Plinta - kierownik, Katedra Zdrowia Kobiety i Zakład Seksuologii, prorektor ds. rozwoju i promocji uczelni, Śląski Uniwersytet Medyczny
  • Aleksander Stolarczyk - Klinika Rehabilitacji Psychiatrycznej, Śląski Uniwersytet Medyczny

POWRÓT

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie