Health Challenges Congress

III edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych – Health Challenges Congress (HCC)

Katowice, 8-10 marca 2018 r.

Relacja z HCC

Wyjątkowa debata o zdrowiu

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach już po raz czwarty stanie się miejscem wielosektorowej debaty przedstawicieli różnych środowisk związanych z ochroną zdrowia. W dniach 7-8 marca 2019 roku, odbędzie się IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC). W zgodnej ocenie uczestników oraz obserwatorów minionych trzech edycji Kongresu, wydarzenie to stało się bezprecedensowym w skali Europy forum wielowątkowej dyskusji dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej.

O tym rozmawialiśmy podczas III edycji HCC

 • Rozmawiajmy o kształceniu przeddyplomowym
  Konieczna jest dyskusja nad modelem kształcenia przeddyplomowego w zakresie onkologii oraz stworzenie efektywnego systemu kompleksowej oraz koordynowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi. Podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych warto też próbować odpowiedzieć na pytanie, czy we współczesnej onkologii, mimo ogromnego postępu wiedzy, nadal funkcjonują mity i złudzenia?

  Prof. Krzysztof Składowski


  dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach
 • Profilaktyka chorób wieku podeszłego – mamy wiele do zrobienia
  Wciąż wiele jest do zrobienia w zakresie profilaktyki chorób wieku podeszłego. Problemem w Polsce wciąż pozostaje jakość opieki szpitalnej nad osobami w zaawansowanej starości. Badania dowodzą, że aż 30% hospitalizowanych pacjentów powyżej 85. roku życia wypisywanych jest szpitala w stanie gorszym, niż byli przyjmowani.

  Dr Jarosław Derejczyk


  konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii w woj. śląskim
 • Kto zapłaci za postęp technologiczny w medycynie?
  Postęp technologiczny w medycynie jest imponujący. Z drugiej strony trzeba pilnie odpowiedzieć na pytanie, kto za to wszystko zapłaci? Rozwój technologii to oczywiście tylko jeden z powodów, dla których środowisko medyczne wraz z decydentami musi skutecznie poszukiwać źródeł finansowania coraz droższej opieki zdrowotnej.

  Dr Józef Kurek


  dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego
 • Opieka nad chorymi z powikłaniami
  W kardiologii istnieje konieczność prowadzenia odpowiedniej opieki nad pacjentami z powikłaniami. W przypadku leczenia chorób naczyń oraz wczesnego rozpoznawania objawów udarów mózgu i ich powikłań konieczna jest współpraca m.in. neurologów, kardiologów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych stwarza znakomitą okazję do takiej interdyscyplinarnej debaty.

  Prof. Mariusz Gąsior


  kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu
 • Telemedycyna – korzyści dla pacjentów, lekarzy i systemu
  Podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych warto mówić, między innymi, o ogromnych zaletach nowych technologii, także internetu, coraz większych możliwościach przesyłu i gromadzenia danych, telekonsultacjach medycznych oraz innych rozwiązaniach z zakresu telemedycyny. To ważne dla pacjentów, lekarzy i systemu.

  Dr hab. Krzysztof Milewski


  dyrektor generalny Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland
 • Rozwój technologii informacyjnych ma też ciemne strony
  Oprócz niewątpliwych dobrodziejstw wynikających z szybkiego rozwoju technologii informacyjnych, są też ciemniejsze strony tego postępu. Mamy coraz więcej osób z uzależnieniami behawioralnymi, „przyklejonych” do smarftonów czy komputerów, narażonych między innymi na cyberprzemoc. O tym również powinniśmy mówić podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

  Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta


  prorektor ds. rozwoju i promocji uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

MEDYCYNA • FINANSE • ZARZĄDZANIE


Grupa PTWP S.A – wydawca magazynu i serwisów internetowych m.in. dla sektora ochrony zdrowia – miesięcznika Rynek Zdrowia i portali rynekzdrowia.pl, rynekaptek.pl, ryneseniora.pl, infoDENT24.pl


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie