Nagroda przyznawana jest za akcje ratownicze, dokonania oraz osiągnięcia, które miały miejsce w roku 2024.
Nagroda Animus Fortis „Mężny Duch” ma na celu uhonorowanie osób i instytucji mających szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych. Ma nawiązywać do najlepszych tradycji służb medycznych dlatego nagrodą jest statuetka będąca miniaturą projektu „Pomnika Sanitariusza”.
Statuetka ANIMUS FORTIS (Mężny Duch) 2024 w kategorii indywidualnej:
- Starszy aspirant Łukasz Grabowski, Komenda Miejska Policji w Toruniu
Starszy aspirant Łukasz Grabowski w kwietniu 2024 r. uratował życie 16-latki, która wpadła do Wisły z mostu w Toruniu. Nadzorując działania poszukiwawcze, wskoczył do lodowatej rzeki, pokonał silny nurt i dopłynął do tonącej. Dzięki jego determinacji oraz wsparciu pracowników pobliskiej Przystani Akademickiego Związku Sportowego dziewczynę bezpiecznie wyciągnięto na brzeg.
Starszy aspirat Łukasz Grabowski swoją postawą udowodnił, że bezpieczeństwo innych ludzi jest dla niego największą wartością. Nawet z narażeniem własnego życia.
Dyplom honorowy ANIMUS FORTIS (Mężny Duch) 2024 w kategorii indywidualnej:
- Młodszy aspirant Paweł Marczak, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu
2 czerwca 2024 r. Paweł Marczak, wracając z rodziną z wycieczki, był świadkiem wypadku na S7 w Adamowie. Natychmiast ruszył z apteczką na pomoc. W uszkodzonym aucie znalazł ciężko ranną kobietę z masywnym krwotokiem. Po ewakuacji udzielił jej pierwszej pomocy, ratując życie. Dzięki jego szybkiej reakcji poszkodowana wróciła do zdrowia i normalnego życia.
Statuetka ANIMUS FORTIS (Mężny Duch) 2024 w kategorii instytucjonalnej:
- Lotniczy Zespół Ratownictwa Medycznego - Ratownik 23
6 września 2024 r. załoga śmigłowca "Ratownik 23" z LPR w Opolu – pilot Piotr Sochacki, ratownik medyczny Michał Sajkowski i lekarz Aleksander Rutkiewicz – uczestniczyła w ewakuacji pacjentów ze Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Lądku-Zdroju podczas powodzi.
Po wylądowaniu pod śmigłowiec podjechał ambulans z dwoma pacjentami – jednym z zawałem serca, drugim w stanie krytycznym. Lekarz LPR zdecydował o ich tymczasowym powrocie do szpitala w celu stabilizacji. W budynku znajdowali się także inni pacjenci wymagający ewakuacji.
Załoga "Ratownika 23" opracowała plan i koordynowała działania, współpracując z personelem szpitala, śmigłowcami policyjnymi oraz strażakami-ratownikami. Wsparcia udzieliło Centrum Operacyjne LPR i drugi śmigłowiec LPR "Ratownik 13".
Dzięki skutecznej współpracy wszystkich służb pacjentów bezpiecznie ewakuowano, ratując ich życie w ekstremalnych warunkach.
Dyplom honorowy ANIMUS FORTIS (Mężny Duch) 2024 w kategorii instytucjonalnej:
- Paweł Bąkała, zastępca Dyrektora LPR ds. KCMRM, Centrum Szkolenia i Monitorowania Ratownictwa Medycznego
Centrum Szkolenia i Ratownictwa Medycznego w KCMRM jest jedyną jednostką uprawnioną do szkolenia dyspozytorów medycznych (DM) i wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego (WKRM) oraz monitorowania akcji z dużą liczbą poszkodowanych.
Od 2024 roku prowadzi kompleksowe szkolenia dla nowych pracowników oraz kursy doskonalące dla DM, zapewniając jednolity standard ich pracy w całym kraju.
W 2024 roku KCMRM obsłużyło 2449 zdarzeń z 5034 poszkodowanymi oraz 26 incydentów wymagających uruchomienia procedury zdarzeń masowych. W 2025 roku liczba zdarzeń szczególnych wyniosła już 460, z 868 poszkodowanymi, a trzykrotnie aktywowano procedurę zdarzeń masowych.
Centrum analizuje cały proces ratunkowy – od przyjęcia zgłoszenia przez DM po zakończenie opieki nad pacjentem.