O HCC

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach po raz drugi stało się miejscem wielosektorowej debaty przedstawicieli różnych środowisk związanych z ochroną zdrowia. W dniach 9-11 marca br., pod hasłem „Znacznie więcej niż medycyna“, odbył się II Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Towarzyszył mu Śląski Dzień Zdrowia, w ramach którego kilka tysięcy mieszkańców regionu skorzystało z bogatej oferty badań lekarskich, konsultacji ze specjalistami, warsztatów, wykładów i zajęć sportowych.

Na obszerny program II edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych składało się pięć ścieżek tematycznych: polityka zdrowotna, finanse i zarządzanie, terapie, nowe technologie oraz edukacja. W ramach wydarzenia odbyły się 52 sesje panelowe z udziałem ponad 300 prelegentów i ponad 2,5 tys. gości. 

W panelach dyskusyjnych udział wzięli m.in.: politycy, lekarze, samorządowcy, przedstawiciele środowiska uniwersyteckiego, podmiotów związanych z branżą medyczną oraz farmaceutyczną, a także organizacji pacjentów.

Liczne relacje z kongresowych sesji: http://www.rynekzdrowia.pl/Listy/HCC,53038.html

W ramach sesji inaugurującej kongres wyemitowano wystąpienie ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła

– Ogromna większość, bo ponad 90 proc. świadczeń finansowanych dotychczas właśnie  w tym obszarze, który zaliczamy do sieci szpitali, nadal będzie finansowana z tych samych środków, a zatem nie mowy o żadnych stratach. Ten sposób finansowania będzie się wiązał przede wszystkim ze stabilnością, większym bezpieczeństwem szpitali, które do sieci wejdą i będą wykonywać świadczenia, wychodząc od tego, co wykonały w 2015 roku – przekonywał minister zdrowia, mówiąc o tzw. sieci szpitali. 

Wspomniał również o pracach nad ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej, ustawą o prawach pacjenta i nowelizacją ustawy refundacyjnej. 

W trakcie paneli dyskusyjnych poruszano także kwestię zmian w Narodowym Funduszu Zdrowia. Poseł Andrzej Sośnierz, prezes NFZ w latach 2005-2007, zauważył, że system opieki zdrowotnej musi się uporać z milionami zdarzeń i łatwo w nim o paraliż decyzyjny. 

– Najszybciej byliśmy w stanie reagować w kasach chorych. Prezes Funduszu już miał trudniej, a jak wszystko zacznie zależeć od ministra zdrowia... System ochrony zdrowia zmienia się dynamicznie. Metody leczenia, techniki, nowe leki – to wszystko wchodzi szybciej niż jest w stanie reagować Ministerstwo Zdrowia – argumentował.

O sieci szpitali rozmawiano także podczas drugiego dnia kongresu. – Główną ideą ustawy o sieci szpitali jest wyeliminowanie z finansowania przez płatnika publicznego podmiotów prywatnych czy półprywatnych – stwierdził Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich i Związku Miast Polskich, były wiceminister cyfryzacji.

Zaprezentował listę jednostek z woj. małopolskiego, które nie wejdą do sieci, przekonywał, że nie tylko są to małe prywatne podmioty prowadzące jednodniowe lecznictwo szpitalne, ale też duże i publiczne, które wykonują bardzo potrzebne świadczenia.

– Jestem po stronie entuzjastów sieci szpitali i jako były dyrektor szpitala powiatowego jestem głęboko przekonany, że dla większości jest to rozwiązanie bardzo dobre – stwierdził wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Podkreślał, że konstrukcja sieci zapewnia funkcjonowanie jednostkom działającym w systemie ostrodyżurowym w oparciu o finansowanie z roku 2015. – Znacząca większość z tych szpitali uzyska pozytywny efekt finansowy – zapewniał wiceminister zdrowia.

W trakcie Kongresy prelegenci rozmawiali także o problemie smogu i zdrowotnych skutkach zanieczyszczonego powietrza w Polsce. – Nie wszędzie doprowadzimy sieć ciepłowniczą, dlatego m.in. potrzebne są mądre regulacje w zakresie norm jakości paliwa stałego oraz rozsądne kreowanie polityki transportowej – podkreślała Emilia Piotrowska z Warszawskiego Alarmu Smogowego.

Uczestnicy konferencji przyznali, że zdrowie publiczne jest w Polsce niedoceniane. Adam Fronczak z Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,  były wiceminister zdrowia, wskazał, że wśród wielu czynników ryzyka do pięciu głównych należą: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, alkohol, cholesterol i nadwaga.

– Wiele jest akcji mówiących o konieczności ograniczeniu palenia, m.in. w miejscach publicznych. Niestety, w Polsce przybywa kobiet palących papierosy, jest ich nawet 35 procent. Kto ma temu zapobiegać? Kilku urzędników w urzędzie marszałkowskim i departamencie zdrowia? Kto ma te plany realizować i pełnić tę misję? – pytał Adam Fronczak.

Panele dyskusyjne poruszyły również tematy takie, jak m.in.: choroby rzadkie, informatyzacja opieki zdrowotnej, rola mediów w medycynie, suplementy diety, etyka i jej znaczenie w pracy personelu medycznego, pacjent niepełnosprawny w gabinecie lekarskim, medycyna pola walki, opieka koordynowana w różnych dziedzinach medycyny, a także problem otyłości. 

Podczas tegorocznego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych lekarze rodzinni mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez specjalistów wybranych dziedzin medycyny. Wykłady dotyczyły m.in. rozpoznawania chorób i dalszego prowadzenia pacjenta przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zajęcia prowadzili specjaliści chorób płuc, diabetologii, geriatrii, okulistyki, onkologii i ortopedii.

***

Finałem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych był otwarty dla mieszkańców regionu Śląski Dzień Zdrowia.11 marca br.  w Międzynarodowym Centrum Kongresowym zaaranżowane zostały specjalne strefy tematyczne. 

W strefie diagnostyki „ZBADAJ SIĘ” zwiedzający mogli skorzystać z darmowych konsultacji ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny oraz bezpłatnych badań lekarskich i diagnostycznych.

Strefa edukacji i profilaktyki „POSŁUCHAJ”, poprzez liczne wykłady, warsztaty edukacyjne oraz dyskusje, oferowała dostęp do szerokiej wiedzy z zakresu diagnostyki, leczenia i zapobiegania chorobom.  Wiele miejsca poświęcono zasadom prawidłowego żywienia, w tym m.in. diecie jako profilaktyce chorób, zamiennikom cukru, konserwantom w żywności. 

W strefie dedykowanej aktywności fizycznej i uprawianiu sportu „RUSZ SIĘ” można było nieodpłatnie wziąć udział w zajęciach sportowych prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów i instruktorów.


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie