Wyzwania w zarządzaniu szpitalami

W trakcie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych uczestnicy sesji "Zarządzanie szpitalami - kilka poważnych wyzwań" dyskutowali o tym, czy długi polskich szpitali są wynikiem niedofinansowania znacznej części procedur czy złego zarządzania szpitalami. Próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy można zarządzać szpitalami bez popadania w długi?

Na koniec 2015 r. zobowiązania szpitali ogółem przekroczyły 10 mld zł, natomiast zobowiązania wymagalne wyniosły 2,1 mld zł - zaznaczali eksperci na wspomnianej sesji.

Jak przypomniał Marek Wójcik, b. wiceminister administracji i cyfryzacji, ekspert ds. zdrowia Związku Powiatów Polskich, 9 lat temu zobowiązania wymagalne sięgały 2,3 mld zł. - Jesteśmy blisko tego poziomu, a zobowiązania w najbliższym czasie pójdą w górę - ocenił.

Skąd te długi?
Największe długi generują szpitale kliniczne i instytuty medyczne. Nad przyczynami ich zadłużenia zastanawiał się Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, który jest także prezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali Klinicznych. Stwierdził m.in., że podstawową przyczyną kłopotów finansowych jest niedofinansowanie, zwłaszcza procedur pediatrycznych, a także błędne przekonanie, że na leczenie małego dziecka potrzeba małych pieniędzy.

- Przedstawiałem w MZ i NFZ pełne wyliczania, z których jednoznacznie wynikało, że leczenie dzieci jest o 20-30 proc. droższe. Choćby z tego powodu, że - jak wynika z różnych rozporządzeń - przy dziecku musi być dwa razy więcej pielęgniarek niż przy dorosłym pacjencie - opowiadał.

Posłużył się też przykładem cen materiałów medycznych dla dzieci. Są one droższe niż w przypadku leczenia dorosłych (np. elektroda do EKG kosztuje dla dorosłego pacjenta 80 gr, dla niemowlęcia 8 zł, a dla noworodka 20 zł). Tymczasem od 4 lat nie zmienia się cena świadczeń. - Gdyby uwzględniony został tylko wskaźnik inflacji, to powinniśmy dostać dodatkowo ponad 40 mln zł, czyli tyle, ile wynoszą zobowiązania wymagalne naszego szpitala - powiedział.

Z żalem mówił, że choć szpital jest zadłużony, to nie może prowadzić działalności komercyjnej.

- Była atrakcyjna oferta leczenia dzieci z Libii. Nie mogliśmy skorzystać, bo blok operacyjny powstał z unijnych środków i dlatego nie wolno go wykorzystywać komercyjnie. To absurd, ale co począć - przyznał Maciej Kowalczyk.

- Trudno, żeby w tych warunkach szpitale kliniczne się nie zadłużały - podsumował.

Marcin Michalski, dyrektor departamentu klientów strategicznych Banku Gospodarstwa Krajowego przypomniał, że BGK brał udział w dwóch rządowych programach oddłużeniowych. Jeden był realizowany w 2005 r., drugi w 2011 r. (tzw. plan B), kiedy to bank pełnił rolę doradcy dla MZ. Wskazał, że BGK prowadzi rachunki NFZ i SPZOZ-ów.

Czytaj więcej:

http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Czy-mozna-zarzadzac-szpitalem-bez-popadania-w-dlugi,159488,1.html

 


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie