Wakacje w tropikach? Jak przygotować się do nich, by wrócić zdrowym

LJ/Rynek Zdrowia - 18-07-2020

Na razie, ze względu na pandemię koronawirusa, o egzotycznych wakacjach można tylko marzyć. Już teraz jednak warto wiedzieć jak je zaplanować by były bezpieczne. Jak przygotować się do wyjazdu w aspekcie medycznym i czy podróżowanie w czasach pandemii może być bezpieczne? - radzi prof. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii CMUJ w Krakowie, podróżnik, założyciel Centrali polskich globtroterów Travelbit.

Wakacje w tropikach? Jak przygotować się do nich, by wrócić zdrowym

1. Planowanie podróży
Przy dalekich podróżach warto je zaplanować, bo w innej sytuacji mogą nas spotkać nieprzyjemne niespodzianki. Warto sobie odpowiedzieć na 4 pytania: jaki rejon świata chcemy zwiedzić, co nas szczególnie interesuje (miasta i zabytki czy obszary przyrodnicze, eksploracja gór, kontakt z plemionami tubylczymi, czas na plaży lub nad basenem), ile chcemy wydać i na jaki czas planujemy jechać oraz czy to jest podróż indywidualna czy grupowa?

Nawet jeśli jest to wyjazd z biurem podróży, warto przemyśleć, jak się zabezpieczyć. Bez względu na formę, przydatne jest zgromadzenie literatury na temat miejsca, do którego jedziemy. Obecnie wiele przydatnych informacji można znaleźć w Internecie. - Warto skorzystać przed wyjazdem z doświadczeń innych podróżników, bo nawet oczywiste miejsca, do których jedziemy, potrafią kryć niespodzianki - przekonuje nasz ekspert.

2. Bezpieczeństwo pobytu
Czasem w niektórych regionach świata panuje skomplikowana sytuacja polityczna. Informacja o napięciach społecznych czy terroryzmie to jest wiedza konieczna. Jadąc w teren niebezpieczny, ryzykuje się życie.

Należy też zwrócić uwagę na sytuację klimatyczną. Przykładowo okres wakacji w Polsce przypada na porę monsunową w Indiach. Wybierając się tam w tej porze na urlop, trzeba liczyć się z powodziami, co znacznie może utrudniać przemieszczanie się. Podobnie, jadąc w porze wakacji na Karaiby, należy liczyć się z huraganami i pobytem w schronie przeciw huraganowym zamiast na plaży.

3. Konsultacja lekarska
Sprawy zdrowotne to tylko informacja o tym, jak wygląda sytuacja zdrowotna i opieka medyczna w danym kraju. Warto jeszcze przed wyjazdem znać swój stan zdrowia.

Prawie 50 proc. turystów ma jakieś problemy zdrowotne w czasie podróży. W większości przypadków nie są one szczególnie groźne dla zdrowia, ale potrafią być kłopotliwe, powodować dyskomfort i wpływać na zmianę planów, zwłaszcza jeśli wyjazd nie jest zbyt długi.

Podstawą wyjazdu jest konsultacja lekarska. Spełnia trzy podstawowe funkcje: poznajemy swój stan zdrowia, uświadamiamy sobie, na czym polegają zagrożenia dla zdrowia w terenie, gdzie się udajemy oraz jak postępować, by zneutralizować ryzyko zachorowania i co zrobić, gdy już będziemy mieli niewielkie dolegliwości.

Najlepiej taką konsultację odbyć u specjalisty medycyny podróży. Należy mu przedstawić kilka kluczowych informacji: na temat samego wyjazdu (forma wyjazdu, trasa, czas trwania, warunki bytowe), informacja o chorobach przewlekłych, stosowanych lekach, uczuleniach, nosicielstwie chorób zakaźnych, kuracjach profilaktycznych, odbytych szczepieniach. Warto ustalić, jak uniknąć zaostrzenia choroby przewlekłej, jak zabezpieczyć się profilaktycznie.

Pytanie czy z naszymi chorobami przewlekłymi możemy tam jechać, ryzyko zaostrzenia, jak postępować, decyzja o szczepieniach, profilaktyka p/ malaryczna, warto też wziąć apteczkę i ustalić jej skład.

4. Zabezpieczenie medyczne
Jeszcze przed wyjazdem warto odbyć wizyty lekarskie u innych specjalistów, by uniknąć konieczności takich konsultacji na wakacjach. Chodzi przykładowo o wizytę u stomatologa, okulisty, ginekologa.

Warto też mieć opis swoich schorzeń w języku angielskim, co można znacznie ułatwić konsultacje medyczną w kraju wyjazdu, jeśli jednak będzie potrzeba skorzystania z niej.

5. Apteczka
Nie należy zapominać o przygotowaniu apteczki na wypadek problemów zdrowotnych. Co warto wziąć? Przede wszystkim leki stosowane w przeziębieniu, przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe, antybiotyki, przeciwalergiczne, przeciwzapalne, maści, środki odkażające. Osoby mające problemy z anafilaksją, powinny zabrać ze sobą adrenalinę w ampułkostrzykawce.

- Jeśli bierzemy strzykawki czy igły, dobrze mieć zaświadczenie medyczne o konieczności stosowania preparatów, ponieważ służby celne czy policyjne w danym kraju mogą podejrzewać nas o branie narkotyków - zauważa ekspert. Dodaje również, iż apteczka powinna być dostosowana do okoliczności wyjazdu. Jeśli jedziemy w interior, gdzie nie można liczyć na szybką pomoc medyczną, to należy wziąć takie leki czy środki, które mogą okazać się niezbędne, gdyby coś nam się stało.

Na forach podróżniczych czasem pojawiają się dyskusje czy zabierać leki z kraju czy kupować je lokalnie? - Są głosy, że najlepiej kupić je na miejscu. Zdecydowanie odradzam. W krajach rozwijających się nawet 70-80 proc. leków to produkty sfałszowane. Pół biedy, kiedy lek nie zadziała. Ale równie dobrze może być szkodliwy. Nie eksperymentujmy - apeluje prof. Urbanik.

6. Ochrona przed słońcem
Kolejna rzecz – przebywanie na słońcu, niby naturalna sprawa. Mamy różne środki z faktorami, o różnym nasileniu ochronnym. Dobre są kremy kolorowe, bo widać je po rozsmarowaniu na skórze te miejsca, gdzie się nie posmarowało.

Okulary – dobrych firm. Nie powinny przepuszczać promieni ultrafioletowych. Okulary w miejsca bardziej nasłonecznione, troiki czy arktyczne rejony, powinny mieć zabezpieczenia z boku, by chronić nas przed słońcem bocznym. Np. są okulary dla alpinistów, ich brak na dużych wysokościach grozi ślepotą śnieżną.

7. Odpowiedni ubiór i obuwie
Przed wyjazdem warto też pomyśleć o zabraniu odpowiednich ubrań. Nasz ekspert nie poleca ubrań z tworzysz sztucznych. Najlepsze są ubrania w jasnych kolorach, przewiewne, osłaniające kark, ramiona, by chronić przed słońcem. Nie należy zapominać też o nakryciu głowy.

- Warto mieć skarpetki z cząsteczkami srebra, które chronią przed rozwojem bakterii. Jeśli chodzi o obuwie – nie warto chodzić boso. Najlepiej mieć buty zakryte lub buty z podeszwą typu turystycznego, w których wierzch jest częściowo odkryty lub z siatką - radzi podróżnik.

Przy okazji należy unikać chodzenia przez gęstą trawę, zarośla czy sterty liści z uwagi na mogące kryć się w nich węże.

8. Ubezpieczenie
Warto pamiętać, że karta EKUZ nie zabezpiecza przed globalnymi podróżami, a nie wszędzie jest taki luksus jak w Panamie, gdzie już na lotnisku wręcza się turystom ubezpieczenie na 30 dni od NW. Część kart kredytowych ma w ramach jej ubezpieczenia. Ważne jest, by dopasować ubezpieczenie do formy wyjazdu.

9. W drodze
Część osób może mieć problem z chorobą lokomocyjną. Wtedy zalecanym działaniem jest zażycie aviomarinu. Jednak efektem ubocznym leku jest senność. Są też opaski uciskowe, z akupresurą, które eliminują objawy choroby lokomocyjnej.

W przypadku podróży samolotem, można mieć tzw. zespół klasy ekonomicznej, czyli objawy będące efektem długiego unieruchomienia w pozycji siedzącej, przy lotach długodystansowych. Może to powodować skrzepy i zatory, co jest stanem zagrażającym życiu.

Najważniejsze jest poruszanie się w czasie podróży, czyli rozciąganie mięśni, przespacerowanie się po pokładzie samolotu. Osoby mające problemy z krzepliwością powinny zaopatrzyć się w podkolanówki uciskowe.

Z kolei zmiana stref czasowych to ryzyko jet lag - zespołu zmiany strefy czasowej, co objawia się złym samopoczuciem, sennością, rozbiciem. Sposobem jest zaadaptowanie się, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego po locie, mniejsza aktywność.

Po długiej podróży wskazana jest też aklimatyzacja i przystosowanie się do zmiany strefy czasowej. Trwa zwyczaj kilka dni po przyjeździe, objawia się zmęczeniem, skurczem mięśni, wyczerpaniem. Należy wtedy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu, w tym napojami izotonicznymi, wysypianiu się, ograniczaniu wysiłku. Alkohol w takich sytuacjach jest przeciwwskazany. Natomiast warto wspomóc się przykładowo Rhadiolą (Różeniec górski) - rośliną leczniczą zawierającą substancje czynne o działaniu pobudzającym, wzmacniającym i adaptogennym.

10. Jak uniknąć zemsty Faraona
Kiedy już dotarliśmy na miejsce, odpoczęliśmy po podróży, czas w drogę. Należy jednak mieć na uwadze zagrożenie różnymi czynnikami biologicznymi, występującymi na danym terenie.

Najbardziej groźne to choroby, które przenosimy przez ręce. Głównym przedstawicielem choroby brudnych rąk jest tzw. biegunka podróżnych, różnie nazywana w zależności od regionu: zemsta Faraona w Egipcie, zemsta Montezumy w Meksyku, klątwa sułtana, galop gringo, Delhi-belly, itd. Objawia się przede wszystkim biegunką, ale mogą to być również wymioty, nudności. Trwa średnio 3-4 dni i sama ustępuje, ale potrafi być kłopotliwa. Większość tych egzotycznych destynacji jest zagrożonych tą chorobą.

Zakazić się można też wodą lub żywnością. Dlatego należy pamiętać, by często myć ręce, unikać dotykania nimi ust, ograniczyć niebezpieczne składniki jak woda nie pochodząca z fabrycznie zapakowanych butelek, kostki lodu do napojów, świeże owoce, warzywa, świeżo wyciskane soki, surowe warzywa, mięso, nabiał, jogurty, majonez, lody. Należy spożywać ugotowane lub usmażone produkty.

Stres, zmiany klimatyczne, zmiany dietetyczne, zmęczenie, wysoka temperatura - to wszystko ułatwia występowanie biegunki podróżnych. Jeśli już nas dopadnie, w takich przypadkach warto zadbać o uzupełnienie płynów i elektrolitów. Nawadnianie sama wodą może być niewystarczające. Tzw. doustne płyny nawadniające (Oral Rehydration Solutions - ORS) np. Gastrolit lub Orsalit, można zazwyczaj nabyć również lokalnie. Do tego polecana jest lekko strawna dieta.

Wypowiedzi zarejestrowane podczas wykładu prof. Andrzeja Urbanika w ramach sesji "Medycyna podróży" (V Kongres Wyzwań Zdrowotnych Online, 2 lipca br).

W ramach sesji odbyły się też wykłady dotyczące najważniejszych aspektów szczepień ochronnych i profilaktyki malarii u osób podróżujących, które przedstawił dr Piotr Kajfasz, specjalista chorób zakaźnych oraz medycyny morskiej i tropikalnej z Ośrodka Medyczny Służby Zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie.

Czytaj też: Nim znowu wyruszymy w tropiki warto pamiętać: malarii u nas nie ma, ale w kraju Polacy też są wśród ofiar

Obejrzyj retransmisję sesji.

 

 


HCC

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie