Wojciech Górnik: zainteresowanie pilotażem e-recept jest bardzo duże

DK/Rynek Zdrowia - 16-03-2018

Od 15 lutego w Siedlcach i Skierniewicach trwa pilotaż e-recept. - Do końca kwietnia planujemy testy, przyłączanie się wszystkich podmiotów, a od maja ruszamy z e-receptą - poinformował Wojciech Górnik, zastępca dyrektora CSIOZ ds. informacji i współpracy z regionami, podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (8-9 marca 2018 r.).

Wojciech Górnik: zainteresowanie pilotażem e-recept jest bardzo duże

Ekspert przypominał na sesji "Elektroniczna dokumentacja medyczna - konfrontacje", że wszystkie planowane wdrożenia typu e-recepta czy internetowe konto pacjenta to nie tylko ułatwienia administracyjne, ale też takie, z których skorzystać ma przede wszystkim pacjent.

- Będzie tam zawarta informacja chociażby o historii lekowej, receptowej i dawkowaniu, pacjent będzie miał zatem dostęp do tych podstawowych informacji. Nie mówię już o tym, że w przypadku zgubienia recepty będzie ona czekała w systemie, bez potrzeby kolejnych wizyt - wskazywał.

Na jakim etapie jest pilotaż e-recept w Siedlcach i Skierniewicach? - W efekcie spotkań z przedstawicielami aptek mamy niemal 90 proc. podpisanych porozumień i w Siedlcach zapewne wejdzie do pilotażu 100 proc. aptek. Dodatkowo do pilotażu zgłosiło się siedem placówek z okolic miasta - wyjaśniał Górnik.

Natomiast w najbliższych dniach CSIOZ chce także włączać kolejne apteki do pilotażu w Skierniewicach.

Planowane są również spotkania z przedstawicielami podmiotów leczniczych, które generują największy ruch, jeśli chodzi o pacjentów i liczbę wystawianych recept. To zarówno przychodnie, jak i szpitale.

- Z kolei z dostawcami przetestujemy "w środowisku laboratoryjnym" oprogramowanie w niektórych miejscach. Staramy się zminimalizować ryzyko niepowodzenia tego pilotażu - podkreślił dyrektor z CSIOZ.

- Ostatnim elementem są spotkania z pacjentami czy organizacjami pacjenckimi, których celem jest wyjaśnienie w jaki sposób będzie realizowana ta funkcjonalność i zachęcenie do tej zmiany - zapowiadał Wojciech Górnik.

Jak informował przedstawiciel CSIOZ do pilotażu zgłaszają się też podmioty z innych regionów, którym trzeba niestety odmawiać. - Ale ta chęć i gotowość do sprawdzenia się będzie też wpływać na strategię rozprzestrzenienia funkcjonalności na cały kraj - zapewnił.

E-recepta w zakresie dostosowania aptek wejdzie w życie z końcem 2018 r., a w zakresie obiegu recept elektronicznych w całym systemie z początkiem roku 2020.


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie