Wiceminister Gryza na HCC 2018: sieci szpitali najbardziej potrzebna jest trwałość

JW/Rynek Zdrowia - 09-03-2018

Sieć szpitali potrzebuje trwałości po to, by wszystkie podmioty, które w niej funkcjonują, odpowiedziały na mechanizmy regulacyjne, a ci, którzy już się dostosowali, mieli za to określoną nagrodę. Monitorujemy dostępność do świadczeń, system działa poprawnie - powiedział w piątek (9 marca), podczas drugiego dnia III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, wiceminister zdrowia Piotr Gryza.

Wiceminister Gryza na HCC 2018: sieci szpitali najbardziej potrzebna jest trwałość

Wiceminister zdrowia podczas sesji "Reforma ochrony zdrowia - perspektywa szpitala" pytany był m.in. o to, jak wypada ocena sieci szpitali widziana z perspektywy Miodowej po ponad 5 miesiącach od jej startu i czy dostrzegalne są już pierwsze pozytywne efekty zmian, które pierwotnie zakładał resort.

- To nie jest perspektywa z Miodowej. Projekt podlegał szerokim konsultacjom i długiemu procesowi uzgadniania. Wiele elementów z tych dyskusji zostało w nim potem uwzględnionych. Także jego ocena nie polega tylko na analizie danych typu dostępność do świadczeń, ich liczba czy długość kolejek, ale też na spotkaniach z dyrektorami szpitali i rozmowach, jak funkcjonują zarządzane przez nich podmioty - tłumaczył Piotr Gryza.

Podkreślił, że system mimo dat progowych (m.in. wejście w życie 1 października 2017 r.), będzie można całościowo ocenić po zakończeniu półrocznego okresu rozliczeniowego. Dlaczego? Ponieważ zdaniem wiceministra całość mechanizmów regulacyjnych zaczęła działać dopiero od 1 stycznia br.

Gryza zwrócił także uwagę, że ocenę utrudnia protest lekarzy oraz dyskusja o wynagrodzeniach i deficycie kadrowym, które nałożyły się na wprowadzenie sieci. Mówił też o niewielki korektach, które planuje resort zdrowia.

- W tej chwili jest procedowana jest poprawka, która dokładnie określi sposób rozliczania w przypadku, gdy ze szpitalem w sieci zostanie rozwiązana/wypowiedziana umowa - wskazywał.

- Kilka grup szpitali zwracało uwagę na to, żeby z ryczałtu wydzielić określone świadczenia i włączyć do świadczeń odrębnie finansowanych. Taka analiza została przeprowadzona. Być może w najbliższym czasie dokonamy pewnych korekt związanych z kolejnym okresem rozliczeniowym; chodzi jednak o przesunięcia, a nie poszerzanie listy - tłumaczył Gryza.

Wiceszef resortu zdrowia podsumował, że na mechanizmy ryczałtowania w skali makro najlepiej odpowiedziało woj. małopolskie.

- Szpitali, które nie wykonały ryczałtu, jest tam bardzo mało - powiedział. Podkreślił, że sieci szpitali najbardziej potrzebna jest teraz trwałość rozwiązań, a nie ich gruntowne zmienianie.


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie