Przeznaczanie 6 proc. PKB na zdrowie nie zależy tylko od ustawy

JW/Rynek Zdrowia - 17-03-2018

Ustawa mówiąca o zagwarantowaniu przeznaczania 6 proc. PKB na zdrowie jest już przyjętym rozwiązaniem prawnym, ale mimo to pacjenci cały czas powinni wyraźnie przypominać politykom, że ochrona zdrowia ma być priorytetem - uważa Wojciech Kozłowski, partner w kancelarii prawniczej Dentons.

Przeznaczanie 6 proc. PKB na zdrowie nie zależy tylko od ustawy

Jak zauważa Wojciech Kozłowski, gwarancja wzrostu na PKB przeznaczanego na zdrowie nie leży tylko w obszarze prawa, ale także w obszarze dyskusji społecznej.

- Żadna ustawa nie działa sama. Dlatego cały czas konieczne jest jasne artykułowanie ze strony pacjentów faktu, że ochrona zdrowia to dla nich priorytet oraz wskazywanie, które ze świadczeń są dla pacjentów kluczowe - podkreśla prawnik.

Partner w kancelarii prawniczej Dentons, wskazuje m.in. na onkologię, ortopedię, okulistykę, jako te dziedziny, których znaczenie cały czas rośnie ze względu na wydłużający się czas życia i związaną z tym zapadalność na choroby charakterystyczne dla starzejącej się populacji.

Dodaje, że musimy być przygotowani na to, iż priorytety zdrowotne społeczeństwa zmieniają się w czasie. - W tym zakresie konieczna jest selektywność. Kluczowe jest wskazanie tych świadczeń, których finansowanie jest najważniejsze - mówi Wojciech Kozłowski.

Wypowiedź zarejestrowana podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC - Health Challenges Congress, Katowice, 8-10 marca 2018 r.).

 

 


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie