Profilaktyka raka jelita: nie unikajmy badań kolonoskopowych

IB/Rynek Zdrowia - 21-03-2018

Należy zastosować wszelkiego rodzaju bodźce, aby zachęcić populację osób po 50 roku życia do częstszego zgłaszania się na badania kolonoskopowe w celu profilaktyki wtórnej raka jelita grubego. Wyniki leczenia będą zdecydowanie lepsze - przekonuje dr Wojciech Rogowski z Magodent Sp. z o.o.

Profilaktyka raka jelita: nie unikajmy badań kolonoskopowych

Dr Wojciech Rogowski uważa, że istnieje duża szansa, by w perspektywie kilku lat nastąpiła stopniowa poprawa wskaźników dotyczących umieralności i przeżycia chorych z rakiem jelita grubego, o ile zwiększy się liczba osób poddawanych profilaktycznej kolonoskopii.

Wskazuje przede wszystkim na tzw. profilaktykę wtórną, jaką jest skrining u osób powyżej 50 roku życia. Niestety odpowiedź na imienne zaproszenia na badania kolonoskopowe w kierunku wykrywania raka jelita grubego rozczarowuje. - Odsetek zapraszanych osób zgłaszających się na te badania jest bardzo niski, waha się między 15 a 20 proc. - przypomina dr Rogowski.

Tymczasem kolonoskopia jest niezwykle pomocna we wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego. - Rak jelita grubego, jego wywodząca się z polipów postać, rozwija się od 5 do 15 lat odkąd wystąpił polip. Zatem jest wiele czasu, by  ją wykryć we wczesnym stadium, gdy oczekiwane wyniki leczenia są zdecydowanie lepsze - zaznacza ekspert.

Wypowiedź zarejestrowana podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC - Health Challenges Congress, Katowice, 8-10 marca 2018 r.).

 

 


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie