Prof. Paweł Buszman: pieniądze w kardiologii wydajemy wyjątkowo efektywnie

PWX/Rynek Zdrowia - 15-03-2018

Głównym problemem zdrowotnym w kraju jest nadmierna umieralność z powodu chorób układu krążenia i chorób nowotworowych. Musimy mieć pewność, że pieniądze na leczenie tych chorób wydajemy efektywnie - mówi prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland SA.

Prof. Paweł Buszman: pieniądze w kardiologii wydajemy wyjątkowo efektywnie

Jak podkreśla prof. Paweł Buszman, konieczne jest takie przeznaczanie pieniędzy, by wydatki na kardiologię i onkologię przełożyły się na wskaźniki demograficzne, wydłużenie okresu życia, wydłużenie życia w zdrowiu.

- Te pieniądze są w kardiologii wydawane wyjątkowo efektywnie. Stworzyliśmy sieć nowoczesnych ośrodków sercowo-naczyniowych i to zaowocowało spadkiem  umieralności w zawale serca o 50 proc., a ogólnie w chorobie wieńcowej aż o 33 proc. - zaznacza prof. Buszman, sięgając po dane z ostatnich 18 lat.

Zauważa, że wspomniane wyniki to efekt rozwijania medycyny sercowo-naczyniowej poprzez inwestycje i odpowiednie finansowanie z NFZ. Wyceny procedur w kardiologii pomiędzy 2000 a 2015 rokiem gwarantowały odpowiednią jakość i przekładały się na wskaźniki demograficzne. Potem zostały jednak obniżone.

- Teraz mamy najniższe wyceny w kardiologii, kardiochirurgii, chirurgi naczyniowej w Europie. Nie tylko w porównaniu z krajami Unii Europejskiej, ale nawet z Albanią, gdzie wycena zabiegu kardiochirurgicznego czy angioplastyki wieńcowej z założeniem stentu jest wyższa niż w Polsce. Być może z wycenami procedur zeszliśmy za nisko, nie wiem czy to się nie odbije na jakości - rozważa prof. Paweł Buszman.

Wypowiedź zarejestrowana podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC - Health Challenges Congress, Katowice, 8-10 marca 2018 r.).

 

 


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie