Prof. Kostka: system musi być oparty na podstawowej opiece geriatrycznej

Daniel Kuropaś/Rynek Zdrowia - 14-03-2018

Cały system generuje ogromną niepewność w geriatrii, a to, co się w tej chwili dzieje z siecią szpitali jeszcze ten element niepewności nasila - powiedział prof. Tomasz Kostka, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii, prorektor ds. kształcenia UM w Łodzi, podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8-10 marca).

Prof. Kostka: system musi być oparty na podstawowej opiece geriatrycznej

- Sytuacja wygląda tak, że część oddziałów geriatrycznych nie weszła do sieci szpitali, ponieważ są na I i II poziomie referencyjności. Najczęściej mamy propozycje przekształcenia oddziału geriatrycznego w internistyczno-geriatryczny z podobnym lub takim samym poziomem finansowania jak do tej pory - wyjaśniał specjalista podczas sesji "Dlaczego system nie nadąża za demografią".

Natomiast oddziały na poziomie III lub wyższym poziomie referencyjności mają zapewnione finansowanie.

To wpływa na to, że choć w ciągu ostatnich 10 lat dwukrotnie zwiększyliśmy liczbę specjalistów geriatrii w Polsce (do 430), to tylko połowa z nich pracuje w swojej specjalizacji. - Druga połowa nie pracuje w geriatrii ze względów finansowych. Po prostu praca w diabetologii czy endokrynologii o wiele bardziej kalkuluje się finansowo - wskazywał geriatra.

- Apelujemy w tej chwili, żeby przywrócić geriatrię do I i II stopnia referencyjności szpitali po to, aby ta opieka nad osobą starszą po prostu była rzeczywiście powszechną - podkreślał konsultant krajowy.

Za kilkanaście lat seniorzy stanowiący 1/3 społeczeństwa będą generować nie 50 proc., ale już 60-70 proc. wszystkich kosztów opieki. - W tej chwili usiłujemy nadążać za systemami krajów Europy Zachodniej. Ale to w mojej opinii za mało. Dlatego, że za 20-30 lat będziemy jednym z najstarszych, jeśli nie najstarszym narodem w Europie - zwrócił uwagę prof. Kostka.

Dodał, że musimy przygotowywać się na wyzwania, przed jakimi nigdy nie stał nasz system opieki zdrowotnej. Dlatego, zdaniem eksperta, system, który opiera się na konsultacyjnej geriatrii, nie ma szans, ponieważ nie da się skonsultować większości problemów zdrowotnych.

- To musi być system oparty na podstawowej opiece geriatrycznej, gdzie lekarz rodzinny jest optymalnie również lekarzem geriatrą - z wyjątkiem lekarzy wiejskich jest to naprawdę do zrobienia. I gdzie oddział geriatryczny lub internistyczno-geriatryczny od razu zajmuje się wszystkimi czy większością problemów osoby starszej - przekonywał prof. Tomasz Kostka.


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie