Minister zdrowia na HCC 2018: nowoczesne technologie ogromne ważne również dla ochrony zdrowia

JJ/Rynek Zdrowia - 09-03-2018

O znaczeniu nowoczesnych technologii dla gospodarki, w tym ochrony zdrowia, o tym jaka jest skala zastosowania nowoczesnych technologii w Polsce mówił w trakcie sesji ''Czas na innowacje w branży wyrobów medycznych'' drugiego dnia III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8-10 marca) - odbywającego się w Katowicach, minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia na HCC 2018: nowoczesne technologie ogromne ważne również dla ochrony zdrowia

Jak podkreślał minister zdrowia, w Polsce mamy kilka obszarów, w których innowacje są wdrażane i są szczególnie mocno widoczne. Często są to właśnie obszary na styku medycyny i technologii informacyjnych. Dzieje się to we wszystkich zakresach obsługi dużych baz danych. Jak podkreślał minister Szumowski, dzisiaj zjawisko ''big data'' wchodzi w każdą dziedzinę gospodarki i ma dla niej ogromne znaczenie.

- Ostatnio od psychiatrów dowiedziałem się, że są takie programy, które potrafią z ponad 99 proc. prawdopodobieństwem diagnozować zaburzenia psychiczne po sposobie podnoszenia przez nas telefonu ze stołu. Podnosimy dzienne telefon ponad sto razy dziennie. Jeżeli nałożymy na te gigantyczne ilości danych rozpoznania kliniczne, to okazuje się , że można w nich znaleźć ponad 99 proc. korelacje - mówił szef resortu zdrowia.

Jak podkreślał, w praktyce, a nie tylko w świecie dużych operatorów baz danych - telemedycyna jest ogromną innowacją. I nie chodzi o telekonsultacje, które mają ponad sto lat, odkąd Bell wynalazł telefon.

- Mówiąc o telemedycynie myślę o włączeniu algorytmów i baz danych do telediagnostyki. I w takiej postaci telediagnostyka wchodzi bardzo szeroko w codzienna praktykę, począwszy od kardiologii, gdzie poprawia skuteczność w wykrywaniu chorych, poprzez diabetologię, ocenę ciąży i wiele innych obszarów. Z drugiej strony mamy technologie kosmiczne, np. biocybernetykę, która nam dostarcza bardzo zaawansowane urządzenia, niestety bardzo drogie, które zastępują coraz lepiej kończyny. Mamy biocybernetykę w uchu, za chwilę w oku. Neurologia i sieci neuropodobne to również dziedzina na styku medycyny i innowacji - podkreślał minister.

Jak przekonywał, część innowacyjnych technologii nielekowych, dostępnych na świecie, jest już w Polsce implementowana przez oddolne działania lekarzy i pacjentów.

- Mówię na przykład o telemedycynie kardiologicznej. Chciałbym, aby te obszary, w których wykorzystywana jest współczesna telemedycyna zaczęły również wchodzić szerzej w zakres świadczeń , które są gwarantowane i refundowane. Problemem jest, że mamy bardzo dużo możliwości, podczas gdy ocena skutków zarówno finansowych, jak i populacyjnych czy medycznych za tym nie nadąża, bo nie mamy w Polsce narzędzi które pozwoliłyby badać i finansować na szeroką skalę tego typu analizy na polskich populacjach - mówił szef resortu zdrowia.


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie