Media mogą pomóc w pozyskiwaniu środków na szpitalne inwestycje

RR/Rynek Zdrowia - 23-03-2018

- 10 lat temu nasz szpital nie aplikował o środków unijne. Teraz zatrudniam ponad 20 osób, które nie zajmują niczym innym, jak tylko pozyskiwaniem środków z różnych źródeł - mówi Wojciech Szrajber, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego i Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

Media mogą pomóc w pozyskiwaniu środków na szpitalne inwestycje

- Jestem dyrektorem jednego z największych w Polsce szpitali, pod względem budżetu zajmujemy 8. pozycję. Nasz szpital zatrudnia 2 300 osób, ma 32 oddziały, w tym 6 klinicznych i prawie 1000 łózek - informował dyrektor Szrajber podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych*.

- Jesteśmy jednym z 14 centów urazowych i jednocześnie drugą onkologią w kraju. To wielki, nowoczesny i znakomicie wyposażony szpital - scharakteryzował łódzką lecznicę.

Wspominał, że 10 lat temu, kiedy został dyrektorem, w szpitalu nie było żadnej diagnostyki obrazowej i ciężkiej aparatury. - W tej chwili mamy 2 rezonanse, budujemy trzeci, mamy 6 tomografów i PET - wyliczał. - Budynek był opłakanym stanie, sale siedmioosobowe z opadającym tynkiem i jednym węzłem sanitarnym na korytarzu. To był dramat.

Zmiany zaczęły się od tego, że dyrektor Szrajber - jak to określił - „nasłał na siebie łódzkie media”. Pokazał dziennikarzom najgorsze oddziały. Opinia publiczna była w szoku. - Ale dzięki temu było mi łatwiej wpływać na decydentów. W ciągu 9 lat udało się zainwestować w szpital 560 mln zł, z czego środki własne to ok. 50 mln zł, dotacje Urzędu Marszałkowskiego to prawie 105 mln zł, a dotacje MZ to 91 mln zł. Pozyskane z UE środki to 204 mln zł -wyliczał.

- 10 lat temu nasz szpital nie aplikował o środków unijne. Teraz zatrudniam ponad 20 osób, które nie zajmują niczym innym, jak tylko pozyskiwaniem środków z różnych źródeł. Piszą programy, które przechodzą przez procedurę IOWiSZ i uzyskują finansowanie - poinformował.

- Nawet ZUS zafundował nam za 3 mln zł budowę bunkra do radioterapii - wspomniał. Zaznaczył, że dotacje uzyskuje także funduszu ochrony środowiska, WOŚP i innych źródeł dodał dyrektor łódzkiego szpitala.

- W tym roku pozyskaliśmy 120 mln zł nowych dotacji europejskich. Ja się boję, że oddam te pieniądze, bo przetargi padają ze względu na coraz wyższe ceny. Mogą być kłopoty z realizacją inwestycji w ramach posiadanych środków - przyznał Wojciech Szrajber.

* Wypowiedzi zanotowano podczas sesji „Inwestycje w lecznictwie szpitalnym” w ramach III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8-10 marca 2018 r.).


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie