HCC: przeciwnicy szczepień i imigranci zmieniają sytuację epidemiologiczną w kraju

KL/Rynek Zdrowia - 09-03-2018

Groźba wystąpienia chorób zakaźnych, które wydawało się przeszły już do lamusa narasta wraz ze wzrostem liczby uchodźców i imigrantów zarobkowych. Połączenie tego zjawiska z  coraz większą nieufnością do szczepień może doprowadzić do kryzysu epidemiologicznego - mówili eksperci w czasie sesji ''Szczepienia - kalendarz zmian i spojrzenie w przyszłość'' podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w czwartek (8 marca) w Katowicach.

HCC: przeciwnicy szczepień i imigranci zmieniają sytuację epidemiologiczną w kraju

- My już widzimy, jak zmienia się sytuacja epidemiologiczna w Europie po przyjęciu fali uchodźców i imigrantów z krajów, gdzie profilaktyka w postaci szczepień nie jest realizowana. To wzrost liczby przypadków zachorowań na ospę wietrzną, odrę, gruźlicę czy  HIV/AIDS.  Zaczynamy odnotowywać przypadki polio, chociaż jakiś czas temu wydawało się, że wirus zostanie całkowicie wyeliminowany - mówił dr Paweł Grzesiowski z Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń w Warszawie.

Ekspert zwrócił uwagę, że obecnie w kraju obserwujemy trend wzrostowy zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Rośnie liczba przypadków gruźlicy - co gorsza coraz częściej są to przypadki choroby lekoopornej - a także odry. W jego opinii fakt, że coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dzieci istotnie wpływa na możliwość pojawienia się nowych ognisk lokalnych epidemii.

Dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny wskazał, że wciąż nie potrafimy sobie poradzić z zatrzymaniem rosnącej fali ruchów antyszczepionkowych.

- Niestety fałszywe opinie, które już dawno zostały obalone przez świat nauki wciąż trafiają na podatny grunt. Widzimy, że żadne restrykcje i próby przymuszenia dostępnymi metodami do szczepień nie przynoszą pozytywnego skutku. Wydaje się jedyną drogą jest ustawiczna edukacja i promocja szczepień - podkreślał dyrektor. 

Dr Grzesiowski przypomniał o projekcie uruchomienia Funduszu Kompensacyjnego, który ma realizować wypłaty odszkodowań za zdarzenia niepożądane związane ze szczepieniami. 

- My wiemy, że do poważnych odczynów poszczepiennych dochodzi wybitnie rzadko. Mowa oczywiście o takich, które wymagają leczenia i kilkunastodniowej hospitalizacji - w ciągu roku może ich być kilka, kilkanaście. I w takich przypadkach wsparcie ze strony państwa, które wprowadziło na drodze prawnej obowiązek realizacji szczepień dzieci, wydaje się być jak najbardziej uzasadnione i od dawna oczekiwane - tłumaczył  specjalista.

W opinii ekspertów doświadczenia wynikające z jego funkcjonowania mogą stać się istotnym kontrargumentem wobec opinii ruchów antyszczepionkowych. Bo jak przekonywali zebrani na sesji podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych eksperci, nie będzie lawiny wniosków o odszkodowania - czego spodziewają się antyszczepionkowcy, a co ostatecznie dowiedzie, czy szczepienia są bezpieczne.


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie