Dostęp do innowacyjnych terapii w raku płuca jest ograniczony

IB/Rynek Zdrowia - 17-03-2018

Istnieje kilkanaście zarejestrowanych w Unii Europejskiej innowacyjnych terapii w niedrobnokomórkowym raku płuca. Niestety polscy pacjenci mają dostęp do niewielkiej grupy tych leków - mówi prof. Paweł Krawczyk, kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki w Katedrze i Klinice Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Dostęp do innowacyjnych terapii w raku płuca jest ograniczony

Jak wyjaśnia prof. Paweł Krawczyk, istnieje kilkanaście różnych innowacyjnych terapii w niedrobnokomórkowym raku płuca, który jest jednym z najczęstszych podtypów nowotworów płuc, bo stanowi około 85 proc. wszystkich postaci raka płuca.

- W większości jest to nowotwór nieoperacyjny, wykrywamy w późnych stadiach zaawansowania i właśnie dla tych osób, w stadium nieoperacyjnym, są dedykowane innowacyjne terapie - mówi profesor.

Jak tłumaczy, do tych innowacyjnych terapii należą terapie ukierunkowane molekularnie, czyli takie, które mogą stosowane u chorych z pewnymi predyspozycjami genetycznymi. Niestety, dostęp do innowacyjnych terapii ma około 15 proc. polskich pacjentów.

Wypowiedź zarejestrowana podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC - Health Challenges Congress, Katowice, 8-10 marca 2018 r.).

 


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie