Barbara Szubert: szpitale powiatowe powinny być uznane za priorytetowe

RR/Rynek Zdrowia - 21-03-2018

- Szpitale powiatowe powinny być uznana za jednostki priorytetowe w systemie ochrony zdrowia - apelowała Barbara Szubert, dyrektor SP ZOZ w Lublińcu podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2018, Katowice, 8-10 marca).

Barbara Szubert: szpitale powiatowe powinny być uznane za priorytetowe

- Szpitale powiatowe powinny być przedłużeniem podstawowej opieki zdrowotnej i uzupełnieniem nocnej i świątecznej opieki medycznej. Powinny być uznawane za szpitale podstawowe, a nie powiatowe - stwierdziła dyrektor Szubert, nawiązując do wypowiedzi Marcina Pakulskiego, byłego prezes NFZ, na jednej z sesji HCC 2018 o tym, że należałoby zredefiniować pozycję i rolę szpitali powiatowych w systemie szpitalnictwa i nazywać je podstawowymi.

- Wtedy byłaby szansa na dofinansowanie - wyraziła nadzieję Barbara Szubert. Wskazała też na bariery w pozyskiwaniu pieniędzy na inwestycje i inne wydatki.

- Oprócz tego, że starostwa powiatowe są najbiedniejszym podmiotem prowadzącym szpitale - otrzymują jedynie subwencje i dotacje - to praktycznie nie ma programów adresowanych do szpitali powiatowych, które zapewniałby im dodatkowe źródło finansowania - stwierdziła.

Potrzeby są natomiast olbrzymie. - Szpitale powiatowe w 90 proc. znajdują się w starych obiektach, niejednokrotnie pod nadzorem konserwatora zabytków, co utrudnia możliwość remontów i zmian - przypominała.

- To, co musimy wyremontować, z uwzględnieniem wymogów konserwatorskich, bywa droższe od nowych inwestycji. W szpitalu, którym zarządzam nie mamy np. możliwości pociągnięcia węzłów sanitarnych - powiedziała Szubert.

- Nie możemy więc spełnić wymogów dostosowawczych. Na pozostałą infrastrukturę - bloki operacyjne i sterylizatornię - brakuje środków - wskazywała.

Jej zdaniem najlepiej finansowane są w Polsce szpitale MSWiA. - Kolega dyrektor z takiego szpitala opowiadał mi w listopadzie 2017 r., że na potrzebne mu łóżka nie dostał pieniędzy, ale dostał po raz kolejny na najnowocześniejszy sprzęt 8 mln zł i do końca 2017 roku musiał je wydać. To pokazuje, jak nierówne jest traktowanie szpitali i rozdawnictwo środków - podsumowała Barbara Szubert.

Wypowiedź zanotowana podczas sesji „Inwestycje w lecznictwie szpitalnym” w ramach III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC - Health Challenges Congress, Katowice, 8-10 marca 2018 r.).


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie