Terapie w reumatologii są coraz bardziej indywidualne

Medycyna personalizowana stosowana jest przede wszystkim w onkologii. Dobiera się indywidualną terapię dla pacjenta, by zwiększyć skuteczność leczenia i zmniejszyć działania niepożądane. Czy jej zastosowanie jest możliwe także w reumatologii? O tym dyskutowali eksperci podczas sesji reumatologicznych w trakcie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

- Obecnie są prowadzone badania genetyczne, które wykazują pewien polimorfizm genów u chorych na schorzenia reumatologiczne. Jeśli przełoży się to na codzienną praktykę, będziemy mogli dzięki badaniom genetycznym dostosować leczenie do pacjenta, które niwelowałoby występowanie objawów niepożądanych i z założenia wydłuży czas osiągnięcia remisji u pacjenta, co jest głównym celem terapii - mówiła prof. Brygida Kwiatkowska, p.o. zastępcy dyrektora ds. klinicznych, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji podczas sesji „Terapeutyczne wyzwania i przyszłość reumatologii” w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Predyspozycje genetyczne 
- W reumatologii, mimo jednego rozpoznania, schorzenia są heterogenne i każdy pacjent ma indywidualny przebieg choroby, a więc także indywidualną reakcję na leczenie. Pewne osoby z predyspozycjami genetycznymi będą lepiej reagowały na konkretne leki, inne nie. W przyszłości prawdopodobnie dojdziemy do tego, że będziemy typować pacjenta genetycznie i warunkować - zgodnie z występowaniem pewnego polimorfizmu genów - dobór terapii celowanej - uważa prof. Kwiatkowska.

Jej zdaniem, to czym mogą obecnie posiłkować się specjaliści w chorobach reumatycznych to wiedza o tym, jakie są złe czynniki prognostyczne pewnej grupy schorzeń: - Wiemy, jakich chorych powinniśmy wcześniej leczyć agresywnie. Na pewno te złe czynniki prognostyczne powinny być brane pod uwagę pod kątem indywidualizacji terapii.


- Znamy już wyniki międzynarodowego badania szerokich skojarzeń genowych, które pokazuje, że cały szereg schorzeń reumatycznych jest powiązanych jednocześnie ze schorzeniami z grupy schorzeń zapalnych, gastroenterologicznych. Są to przede wszystkim powiązania między spondyloartropatiami a nieswoistymi zapaleniami jelit i zapaleniami gałki ocznej różnych struktur, głównie naczyniówki - informowała prof. Maria Majdan, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii.

Czytaj więcej:

http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Reumatologia/Terapie-w-reumatologii-coraz-bardziej-indywidualne,160023,1011.html