Szef NFZ: należy poprawić wyceny świadczeń

KG/Rynek Zdrowia - 08-03-2018

- Jak wydać dobrze pieniądze? Rzadko się zdarzało moim poprzednikom mieć takie zmartwienia. Cieszę się, że znalazł się rząd, który pomyślał o zdrowiu jako o priorytecie i zadecydował, że te nakłady mają znacząco wzrosnąć - mówił Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ podczas sesji ''Rosnące koszty opieki zdrowotnej - jak im sprostać'' w czasie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w czwartek (8 marca) w Katowicach.

Szef NFZ: należy poprawić wyceny świadczeń

Przypomniał, że II półrocze 2017 r. to wzrost nakładów o 5 mld zł. Dodał, że jest szereg zagadnień, które należy poprawić w systemie np. zróżnicowanie wycen w psychiatrii.

- Jeśli nakłady znacząco wzrosną, to wreszcie będzie można zacząć realizować te zadania tzn. wyrównywać dostęp i ceny. To są koszty idące w miliardy złotych. Będziemy próbowali już w tym roku zająć się tematem zbyt dużego zróżnicowania nakładów na świadczenia między województwami. Szczególnie dotyczy to psychiatrii, gdzie różnice sięgają 100 proc., a nawet więcej, zwłaszcza jeśli chodzi o stawki proponowane za izbę przyjęć w psychiatrii - podkreślił Jacyna.

Jako drugi obszar, w którym należałoby zwiększyć nakłady wskazał wzrost wycen, który równoważyłby wzrost minimalnych wynagrodzeń w służbie zdrowia.

- Musi on współgrać z ustawą, która wymusza na dyrektorach coroczne podwyżki. Poza tym są duże potrzeby związane z przeciążeniem pracą lekarzy, pielęgniarek, położnych. Powinniśmy zatrudnić dodatkowe osoby w POZ i szpitalach, które zajęłaby się tzw. biurokracją - to wszystko generuje dodatkowe koszty. Żeby jednak dyrektor korzystał z tych innych zawodów, trzeba nałożyć na niego obowiązek. Dopóki nie będzie zapisów co do wymogów, te zawody nie pojawią się u świadczeniodawców, bo każdy dąży do ograniczenia kosztów, a zawody te zawsze były obszarem największych cięć - podsumował prezes NFZ.


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie