Jacyna: należałoby wrócić do stypendiów dla lekarzy

KG/Rynek Zdrowia - 08-03-2018

Wybory młodych lekarzy należałoby stymulować poprzez pomoc na etapie ostatnich lat studiów w postaci stypendium naukowego w momencie wybrania określonej specjalizacji - mówił Andrzej Jacyna, p.o. prezesa, zastępca prezesa ds. medycznych NFZ, obecny na sesji ''Rosnące koszty opieki zdrowotnej - jak im sprostać'' podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych rozpoczętego czwartek (8 marca) w Katowicach.

 Jacyna: należałoby wrócić do stypendiów dla lekarzy

Andrzej Jacyna nawiązywał do sytuacji wokół oczekiwanego przez rezydentów wzrostu płac i uruchomienia ten cel środków. Powiedział, że poziom PKB będzie znane za jakiś czas i jeszcze nie wiadomo do czego się odnosić.

- Przypomnę, że rok temu zmienialiśmy plan finansowy w części przychodowej w terminie lipcowym. Na nasz wniosek ten plan został zmieniony o 1 mld zł i niewiele się pomyliliśmy, bo zabrakło nam ok. 200 mln zł, jeśli chodzi o przychody ze składki - wskazywał p.o. prezesa Funduszu.

Dodał, że nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądała realizacja porozumienia z rezydentami.

- Ale widać pewne kwoty, które powinny się znaleźć w budżecie dodatkowo. Wzrost płac rezydentów pochłonie środki z budżetu i i też wpłynie na wzrost wykonania procentu PKB na zdrowie - zwracał uwagę.

Andrzej Jacyna poruszył też kwestię kształcenia pielęgniarek.

- Nie przełamiemy problemu ubywania pielęgniarek z rynku pracy. Jako płatnik jestem zainteresowany tym, aby w budżecie zostały zwiększone środki, które pozwalałaby kształcić dużo większą liczbę pielęgniarek i położnych - mówił.

Wskazał również, że należałoby się zastanowić, czy wrócić do systemu stypendiów państwowych lub samorządowych związanych z kształceniem w zawodzie lekarza.

- Myślę tu o wyborach młodych ludzi. Czy nie należałoby stymulować te wybory np. poprzez pomoc na etapie ostatnich lat studiów w postaci stypendium naukowego w momencie wybrania określonej specjalizacji? - pytał.

Dodał, że ma na myśli szczególnie lekarzy rodzinnych, których ewidentnie brakuje w systemie i w najbliższych latach należy liczyć się pogłębionym deficytem, gdyż w tej grupie lekarzy najwięcej jest osób w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym - podkreślał Jacyna.


Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie